// ۰۴ خرداد ۹۷ ، ۱۱:۲۸

با دانستن برخی ترفند های امدادی قادر خواهید بود در شرایط بحرانی،  زندگی خود یا دیگران را از مرگ یا خطرات جدی نجات دهید. هر چه بیشتر در مورد تله‌ های سلامتی زندگی بشر بدانید، بهتر می‌توانید به حفظ سلامت خود بپردازید. با مجله اینترنتی چفچفک همراه باشید.

این را در نظر داشته باشید که برخی از بیماری‌ ها شبیه هم هستند. این در حالیست که روش‌ های درمان آنها با هم فرق دارد.

حمله قلبی

دانستنی های پزشکی

قلب انسان عضله‌ ای است که برای حفظ سلامت به جریان خون کافی نیاز دارد. حمله قلبی هنگامی روی می‌دهد که جریان خون حاوی اکسیژن در قلب متوقف شود. اگر خون حاوی اکسیژن نتواند حتی به یک بخش قلب برسد، فرد در خطر مرگ قرار خواهد گرفت.

نشانه‌های حمله قلبی شامل موارد زیر است:

 • ناراحتی در قفسه سینه: ممکن است فرد فشار، گرفتگی، کشیدگی یا درد در قفسه سینه خود حس کند.
 • تنگی نفس: این مشکل ممکن است همراه با درد سینه یا بدون آن ایجاد شود.
 • افزایش اضطراب و نگرانی
 • درد در نواحی مختلف بدن: فرد ممکن است در گردن، شکم، کمر، فک یا بازوهای خود – به‌ویژه در سمت چپ بدن – احساس درد پیدا کند.
 • سرفه کردن: از آنجایی که قلب نمی‌تواند نیازهای ضروری بدن را تامین کند، ممکن است خون درون ریه‌ ها نشت کند و سبب ایجاد سرفه شود.

به محض مشاهده هر کدام از این نشانه‌ها فورا با اورژانس تماس بگیرید.

ایست قلبی

دانستنی های پزشکی

ایست قلبی یک حمله ناگهانی است که منجر به توقف فعالیت‌های قلب، تنفس و حافظه در فرد می‌شود. این مشکل اغلب با حمله قلبی اشتباه گرفته می‌شود اما این دو خطر با یکدیگر متفاوت هستند.

در حمله قلبی جریان خون در قلب متوقف می‌شود اما در ایست قلبی، قلب به‌طور ناگهانی از تپیدن باز می‌ماند. حمله قلبی یک بیماری چرخشی است اما ایست قلبی در نتیجه بد عمل کردن سیستم الکتریکال بدن ایجاد می‌شود. از نشانه‌های ایست قلبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از بین رفتن ناگهانی واکنش بدن: در چنین شرایطی شما هیچ واکنش از فرد مشاهده نخواهید کرد.
 • نداشتن تنفس طبیعی: ممکن است فرد تندتند نفس بکشد.
 • ضعف بدن: این مورد مخصوصا هنگام ورزش کردن ممکن است پدیدار شود.

در صورت مشاهده این نشانه‌ ها لازم است سریعا با اورژانس تماس بگیرید. در این فاصله به بیمار سی‌ پی‌ آر بدهید. با کف دست روی سینه آنها فشار سنگین وارد کنید به گونه‌ای که سینه پس از هر فشاری بالا بیاید.

سکته

دانستنی های پزشکی

رایج‌ترین نشانه سکته، سردرد های ناگهانی و بسیار شدید است. به این مشکل، حمله مغزی می‌گویند زیرا جریان خون در برخی از نقاط مغز متوقف می‌شود. در نتیجه سلول‌های مغزی با کمبود اکسیژن مواجه شده و می‌میرند. مرگ سلول‌ های مغزی منجر به از دست دادن حافظه و کنترل عضلات خواهد شد.

آشنایی با نشانه‌ های سکته می‌تواند از بروز آن پیشگیری کند. البته در اغلب مواقع مردم نشانه‌ های سکته مغزی را با ایست و حمله قلبی اشتباه می‌گیرند.

نشانه‌های سکته شامل موارد زیر است:

 • بی‌حسی و ضعف اعضای صورت، دست‌ ها یا پاهای یک طرف بدن
 • مشکل در راه رفتن، درک کردن محیط یا مشکل داشتن در حرف زدن
 • از دست دادن قدرت بینایی در یک یا هر دو چشم

فورا با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید تا در راه رساندن بیمار به بیمارستان، اقدامات پزشکی لازم برای زنده نگه داشتن او توسط نیروهای متخصص انجام بگیرد.

بیماری سرخرگ تاجی

دانستنی های پزشکی

در بیماران کرونری قلبی، سرخ‌ رگ‌های تاجی تنگ و باریک می‌شوند (استنوسیس) و عضلات قلب از رسیدن خون و اکسیژن کافی محروم می‌گردند. اگر این سرخرگ به‌طور کامل مسدود شود، حمله قلبی روی خواهد داد.

مطالعات نشان داده که در افراد بالای ۵۰ سال که در خطر مشکلات قلبی قرار دارند، مصرف دوز پایین آسپرین در هر روز می‌تواند از حملات قلبی و سکته پیشگیری کند.

نشانه‌های بیماری سرخرگ تاجی شامل موارد زیر است:

 • آنژین (درد گلو با تنگی نفس): یا درد سینه در سمت چپ بدن یا بخش میانی بدن ظاهر می‌شود.
 • تنگی نفس: در اثر نداشتن پمپاژ درست خون توسط قلب پدیدار می‌شود.
 • از کار افتادن قلب: در اثر کاهش جریان خون یا حمله قلبی، قلب برای پمپاژ کردن خون انرژی کافی نخواهد داشت.

در اولین قدم باید سریعا با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

اگر سبک زندگی سالمی ندارید، حتما آن را تغییر دهید.

همیشه مراقب مواد غذایی مصرفی خود باشید و رژیمی که برای سلامت قلب مضر است را ترک کنید.

آریتمی

آریتمی هر نوع تغییر غیرطبیعی ریتم قلب است که سبب تندتر یا کندتر زدن قلب می‌شود. برخی از نشانه‌های آریتمی قلبی را احساس نمی‌کنند و این امر باید توسط پزشک تشخیص داده شود. اشخاصی که قلب سالمی دارند بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه تپش دارند. نشانه‌های این بیماری به نوع آریتمی بستگی دارد:

چهار نوع اصلی آریتمی وجود دارد: ضربان اضافی، تاکیکاردی فوق بطنی، آریتمی بطنی، و برادی کاردی.

تاکیکاردی (ضربان سریع‌تر قلب نسبت به وضعیت نرمال)

 • سرگیجه یا داشتن احساس سبک بودن
 • ضعف کردن، غش کردن
 • ضعف ناگهانی
 • مشکل داشتن در تنفس

برادی کاردی (ضربان ضعیف‌تر قلب نسبت به وضعیت نرمال)

 • گلودرد توام با تنگی نفس (آنژین) یا درد سینه
 • عدم توانایی در تمرکز
 • احساس خستگی
 • عرق کردن

فورا با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید. اگر سی‌پی‌آر بلد هستید، حتما روی بیمار انجام دهید تا اورژانس به محل برسد.

نارسایی قلب

دانستنی های پزشکی

نارسایی قلبی زمانی رخ می‌دهد که قلب قادر به پمپاژ کافی نیست و نمی‌تواند جریان خون کافی را به اعضای بدن برساند. این بیماری ممکن است در نتیجه باریک شدن شریان‌ های قلب یا فشار خون بالا پدیدار شود و در نتیجه قلب برای پمپاژ خون قدرت کافی نخواهد داشت. بسیاری از بیماری‌های قلبی مربوط به نارسایی قلب هستند و اغلب در افراد بالای ۶۵ سال ظاهر می‌شود.

علائم و نشانه‌های این بیماری شامل موارد زیر است:

نداشتن قدرت کافی برای ورزش کردن

 • گلودرد
 • تنگی نفس
 • خستگی مفرط
 • ورم ساق پا
 • از دست دادن اشتها
 • حبس آب و مایعات

در صورت مشاهده نشانه‌های بالا در وهله اول با مرکز فوریت‌ های پزشکی تماس بگیرید. سپس اگر بیمار دچار حساسیت است، به او آسپرین بدهید تا جویده و قورت دهد.

اگر فرد از هوش رفته بود حتما CPR انجام دهید.

برای امدادرسانی اولیه به اشخاص خوب است از اشتباهات زیر پرهیز کنید:

در اولین قدم به او تنفس دهان‌ به‌ دهان  ندهید. در عوض، کف یک دست را روی دست دیگر گذاشته و روی قفسه سینه فرد فشار وارد کنید. تنفس دهان‌به‌دهان را فقط در مواقعی که مثلا شخص در دریا غرق شده باشد، اوردوز دارویی کرده باشد یا با گاز مونوکسید کربن مسوم شده باشد، باید انجام داد.

دانستنی های پزشکی

هرگز به بیماری که آب بدنش را از دست داده، نوشابه یا آب‌گازدار ندهید زیرا این نوشیدنی‌ها می‌تواند تشنگی او را بدتر کند. بدون شک آب بهترین گزینه برای آبرسانی به بدن بیمار است.

دانستنی های پزشکی

اگر بدن فرد دچار کبودی شده باشد، به هیچ عنوان یخ را مستقیم روی محل قرار ندهید، حتما آن را در پارچه یا کمپرس‌ های مخصوص بریزید و سپس به مدت ۲۰ دقیقه در محل کبودی بگذارید. ۲۰ دقیقه بعد، دوباره به مدت ۲۰ دقیقه کمپرس یخ را روی کبودی بگذارید و چندین مرتبه این کار را تکرار کنید تا نتیجه خوبی بگیرید.

دانستنی های پزشکی

وقتی خون‌ دماغ می‌شوید هرگز سر خود را به عقب خم نکنید زیرا ممکن است خون به گلویتان برود. در عوض، سر را در حالت طبیعی نگه دارید به طوری که چانه به موازات زمین قرار داشه باشد.

اگر غذایی در گلوی فردی پرید، به پشت او نکوبید زیرا ممکن است شئ خارجی در نای او پایین برود و اوضاع را بدتر کند. در عوض، پشت سر فرد بایستید، او را به سمت جلو خم کنید، یکی از دستان خود را دور کمر او بگیرید و با پاشنه دست دیگر به پشت شانه او ۵ ضربه بزنید. سپس او را صاف کنید و با کنار شست دست، شکم فرد را به سمت داخل و بالا فشار دهید تا شئ خارجی از گلو بیرون بیاید.

اگر کسی تب داشت، الکل به پوست او نمالید. الکل دمای پوست را پایین می‌آورد اما خیلی زود جذب می‌شود و سپس ممکن است موجب سرمای شدید و لرزش شود. همچنین ممکن است فرد دچار مسمومیت الکلی شود. به جای این کار، لباس‌های اضافه بیمار را درآورده و داروی ضدتب به او بدهید.

روزیاتو: سایت سرگرمی چفچفک

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.