// ۲۰ مهر ۹۸ ، ۱۰:۴۳

درمان جوش صورت با گلاب

به خبرگزاری سایت تفریحی چفچفک هیچ شخصی تمایل ندارد جوش داشته باشد. احتمالابه همین خاطر باشد که وقتی با شخصی که جوش دارد رو به رو می شوید کمی مضطرب هستید و تلاش می کنید فاصله تان را با او حفظ کنید. یا به جدیدا گریبانگیر جوش شده اید اما نمی دانید سبب این جوش ها چیست و چه چیزی باعث آن ها شده. حال سؤال اینجا است که آیا جوش می تواند سرایت کننده باشد و ممکن است از کسی جوش بگیریم؟ برای درک کردن جواب این مسئله با ادامه ی مطلب همراه باشید.

آیا ممکن است از کسی جوش بگیریم؟

خیر، جوش مسری نیست. بعضی مشکلات پوستی واگیردار هستند اما جوش یکی از آن ها نیست. جوش نمی تواند مثل سرماخوردگی یا آنفولانزا، از شخصی به شخصی دیگر سرایت پیدا کند.

شما می توانید با کسی که جوش دارد بدون ترس از گرفتن این مشکل پوستی، تماس فیزیکی داشته باشید، او را در آغوش بگیرید و ببوسید. شما حتی می توانید بدون هیچ ترسی، از حوله یا صابون کسی که جوش دارد هم استفاده کنید. شما دچار جوش نخواهید شد چون جوش نمی تواند سرایت پیدا کند.

بنابراین، اینکه یکی دو هفته بعد از معاشرت با کسی که جوش داشته، شما هم دچار جوش شده اید، به این معنی است که از آن شخص جوش گرفته اید. این فقط یک تصادف بوده و علت جوش های شما نیست.

علل وجود جوش آکنه چیست:

برای کنترل جوش به طور موثر مهم است که آنها را تشخیص دهید و بدانید که چگونه شکل می گیرند و چه چیزی باعث آنها می شود مهم ترین چیزی که در مورد جوش ها باید به یاد داشته باشید، این است که بدانید که تقصیر شما نیست و برخلاف باورهای عام، جوش ناشی از عوامل خارجی مثل آنچه که می خورید نیست، در واقع آنها ترکیبی از عوامل فیزیولوژیکی هستند که در زیر سطح پوست اتفاق می افتد، که فراتر از کنترل انسان می باشد.

 هنگامی که صحبت جوش و آکنه باشد، تنها یک عامل وجود ندارد، بلکه بسیاری از عوامل در آن دخیل هستند مانند:مقدار سبوم تولید شده روی پوست که اغلب بر روی زنان تاثیرگذار است. ژنتیک که ممکن است نقش مهمی در ایجاد و ماندگاری را ایفا کند.

 هورمون ها:

در حقیقت آکنه یک بیماری هورمونی است. چراکه اولین بار در دوران بلوغ بروز می کند. آکنه در جوانان همزمان با افزایش هورمون مردانه بروز میکند. افزایش سطح هورمون رشد و IGF-1 نیز ممکن است بر آکنه تاثیر گذارد.افزایش هورمون تستسرون عامل ایجاد کننده جوش است .

در پسران جوان یکی از مهمترین علت جوش صورت افزایش هورمون بلوغ می باشد. هورمونهای زنانه نیز می توانند باعث جوش های هورمونی شوند یکی از مهمترین قدم ها در درمان جوش صورت در خانم ها بررسی تست های هورمونی است. 

سبوم اضافی:

سبوم توسط غدد آندروژن ها تحریک می شود و روغن اضافی سبوم را تولید می کند. این فرآیند کاملا طبیعی است، اما زمانی که با باکتری های سلول های مرده پوست ترکیب شود، باعث ایجاد جوش و آکنه می شود.

 باکتری :

باکتری ها در انواع مختلف پوست صورت حضور دارند و این یک بخش طبیعی از سیستم نگهداری روغن پوست می باشد، اما هنگامی که به یک فولیکول متصل می شود به سرعت باعث افزایش آکنه می شود.

 پوسیدگی فولیکول :

سلولهای مرده پوست در فولیکول ها اغلب به طور پیوسته روغن سطح پوست را تخلیه می کنند و در افرادی که غدد بزاقی بیش از حد فعال هستند، این سلول ها سریع ترانجام میدهند و در صورت بروز چنین اتفاقی در سلول های مرده پوست با روغن بیش از حد مخلوط می شود و از این طریق از روند ترمیم طبیعی پوست جلوگیری می کنند.

 التهاب:

هنگامی که بدن انسان به طور ناخواسته با برخی از باکتری ها ارتباط برقرار می کنند، برخی از گلبول های سفید خون برای حمله به آنها ارسال می شود که این فرآیند واکنش التهابی نامیده می شود و پاسخ آن باعث ایجاد جوش ها و ورم قرمزی و درد می شود و همچنین برای هر یک از ما این روند متفاوت است.

 سایر علل جوش نیز عبارتند از:

- مشکلات گوارشی

- استرس اضافی

- مصرف بعضی از داروها

- لایه برداری های بیش از حد

- رشد باکتریایی

پس جوش ها از کجا سر و کله شان پیدا می شود؟

پس اگر جوش مسری نیست، چه چیزی باعث جوش زدن ما می شود؟

سه عامل اصلی جوش عبارتند از مسدود شدن منافذ پوست به دلیل انباشت سلول های مرده ی پوست، تولید بیش از حد چربی طبیعی پوست (سبوم) و باکتری ای به نام پروپیونی باکتریوم آکنس که باعث جوش می شود.

باکتری پی. آکنس همیشه روی پوست ما وجود دارد و از شخصی به شخصی دیگر منتقل نمی شود، بنابراین لازم نیست نگران «سرایت» این باکتری و دچار شدن به جوش باشید.

باکتری پی. آکنس در مجموع بی ضرر است. اما وقتی سلول های مرده ی پوست و چربی طبیعی پوست، دهانه ی منافذ پوست را مسدود کنند، شرایطی مناسبی برای رشد سریع باکتری پی. آکنس به وجود می آید. این باکتری جداره ی منافذ پوست را تحریک می کند و این مسأله باعث قرمزی و التهاب پوست می شود.

چگونه می توانیم از جوش ها و آکنه به صورت طبیعی و سریع خلاص شویم:

1.سرکه سیب:

پس از تمیز کردن صورت خود، از یک حوله برای خشک کردن آن استفاده کنید، سپس سرکه سیب را با مقدار یک به سه با آب ترکیب کنید و یک تکه پنبه را درون مخلوط بخیسانید و سپس روی قسمت های آسیب دیده پوست خود اعمال کنید و بعد از 10 تا 15 دقیقه شستشو دهید و بعد از تونر مناسب پوست خود استفاده کنید.

این درمان را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.

2.دارچین و عسل:

یک قاشق چای خوری پودر دارچین و 2 قاشق غذاخوری عسل را با یکدیگر ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید.سپس آن را روی صورت خود اعمال کنید و بعد از 15 دقیقه با آب شستشو دهید و با یک حوله نرم روی پوست خود بکشید تا خشک شود، این درمان را به صورت روتین 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

3. تکه های یخ:

یک عدد یخ را درون حوله بپیچید و آن را روی قسمت های آسیب دیده پوست برای چند ثانیه اعمال کنید و بعد از چند دقیقه آن را رها کنید.نکته:توجه داشته باشید که باید یخ را چندین بار در طول روز روی صورت خود بگذارید تا بهترین نتایج را به دست آورید.

4. خمیر دندان:

با استفاده از یک تکه پنبه یک لایه خمیر دندان را روی قسمت های آسیب دیده پوستتان اعمال کنید و بعد از 30 دقیقه با آب بشویید.این درمان را 2تا 3 بار در روز تکرار کنید.

5. فقط عسل:

خواص ضد عفونی کننده آن، شناخته شده است و به سرعت می تواند میکروب های بدن را از بین ببرد. چنانچه در بخش سلامت پوست و موی نمناک گفته شده است فقط با استفاده از یک تکه پنبه عسل را به مناطق آسیب دیده پوست خود اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب گرم شستشو دهید.

6. روغن درخت چای:

شما می توانید روغن درخت چای را با روغن نارگیل به خوبی ترکیب کنید و آن را روی صورت، بینی و چانه خود اعمال کنید و بعد از 20 تا 30 دقیقه با آب شستشو دهید.

به عنوان یک جایگزین همچنین می توانید ژل آلوورا به جای روغن نارگیل استفاده کنید و یک ماسک تهیه کنید:

یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا را با چند قطره روغن درخت چای ترکیب کنید و سپس آن را روی جوش های خود بمالید و بعد از 20 دقیقه با آب شستشو دهید.

اخطار:از اعمال روغن درخت چای روی پوست های حساس اجتناب کنید.

7. آب لیمو:

روش اول: فقط آب لیمو:

پس از تمیز کردن پوست خود با آب و پاک کننده های ملایم، لیموی تازه را نصف کنید و آب آن را درون یک کاسه بریزید و با استفاده از یک تکه پنبه آغشته به آب لیمو روی پوست خود اعمال کنید و بعد از 10 الی 15 دقیقه با آب سرد شستشو دهید.

این کار را دو بار در روز تکرار کنید.در ابتدا ممکن است کمی احساس سوزش و ناراحتی کنید، اما به زودی از بین خواهد رفت .

 روش دوم: آبلیمو و گلاب:

گلاب، دارای ویژگی های ضد باکتری است و به عنوان یک تونر پوستی عمل می کند، که می تواند خاصیت اسیدی آبلیمو را خنثی کند. پوست خود را با آب و پاک کننده ملایم تمیز کنید و با استفاده از یک حوله نرم خشک کنید.

آبلیمو و گلاب را به نسبت یک به یک مخلوط کنید و مخلوط را با استفاده از یک تکه پنبه روی ناحیه آسیب دیده پوست خود اعمال کنید و بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب سرد شستشو دهید، برای خشک کردن از حوله نرم استفاده کنید.

برای گرفتن بهترین نتایجف این درمان را دو بار در روز تکرار کنید .

 هشدار:از برخورد آبلیمو با چشم اجتناب کنید.

در هنگام استفاده از آبلیمو در مقابل آفتاب قرار نگیرید یا از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

برای جلوگیری از هرگونه واکنش، ابتدا آب لیمو را روی یک ناحیه از پوست خود چک کنید و بعد آن را به تمام پوست تان اعمال کنید.

 جوش صورت,جوش شیرین,جوش سر سیاه,جوش زیر پوستی,جوشن کبیر,جوش چرکی,جوشکاری,جوش زیر بغل,جوش تناسلی,جوش روی بینی,جوش پیشانی,جوش های زیر پوستی,جوش صورت نوزاد,جوشاندن آبغوره,جوش ناگهانی صورت,جوش سر,جوش چانه 

فوری ترین درمان های طبیعی برای جوش صورت طبق تحقیقات سایت سرگرمیچفچفک

8. ماسک گوجه فرنگی:

روش اول:فقط گوجه فرنگی:

یک عدد گوجه فرنگی را رنده کنید و آنرا روی پوستتان اعمال کنید و بعد از 15 دقیقه با آب سرد شستشو دهید و بعد یک تمیز کننده ملایم و پد نرم را روی صورتتان بکشید تا تمیز و خشک شود.این درمان را هر روز تکرار کنید.

شما همچنین می توانید یک عدد گوجه فرنگی متوسط را برش دهید و سپس تکه های برش را مستقیم روی پوست خود اعمال کنید و شستشو دهید.

 روش دوم:گوجه فرنگی، آب لیمو و جوی دو سر:

جو دو سر به سم زدایی پوست کمک می کند و مواد سمی که باعث آکنه می شوند را از بین می برد ،آب لیمو نیز باکتری ها را از بین می برد.نصف فنجان دو سر را درون مخلوط کن بریزید، یک قاشق غذاخوری آب لیمو و گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید.

سپس ماسک تهیه شده را روی پوست تمیز خود اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب گرم شستشو دهید و خشک کنید.هر روز این روال را تکرار کنید.

 نکته:اگر می خواهید جوش ها را زودتر از بین ببرید، نعناع را برای کاهش التهاب به ترکیب خود اضافه کنید.

 روش سوم:گوجه فرنگی، روغن درخت چای و روغن جوجوبا:

یک گوجه فرنگی نصفه را له کنید و سپس 5 قطره روغن درخت چای و 1 قاشق چایخوری روغن جوجوبا را به آن اضافه کنید.ترکیب را روی پوست خود اعمال کنید و بعد از 15 دقیقه با آب گرم شسشتو دهید، این روش را هر روز تکرار کنید.

 روش چهارم:گوجه فرنگی و آووکادو:

درون یک قابلمه آب را بجوش بیاورید،سپس آب را از روی حرارت بردارید، حوله را روی سر خود بیندازید و به مدت 15 دقیقه بخور کنید، سپس آووکادو و گوجه فرنگی را درون مخلوط کن بریزید و آن را روی پوست خود اعمال کنید و بعد از 30 دقیقه با آب بشویید.

این روش را چندین بار در روز تکرار کنید.

 روش پنجم:گوجه فرنگی و ماست:

نصف گوجه فرنگی را با دو قاشق غذا خوری ماست ترکیب کنید و سپس با استفاده از انگشتان خود به آرامی و به صورت دورانی روی پوستتان ماساژ دهید.بعد از 30 دقیقه با آب گرم شستشو دید و بعد ، با تمیز کننده و پد خشک کنید، این درمان را هر روز تکرار کنید.

 روش ششم:گوجه فرنگی، کافور و عسل:

گوجه فرنگی و کافور را درون مخلوط کن بریزید و یک ماسک ضخیم به دست آورید و عسل را نیز با آن ترکیب کنید و روی پوست خود اعمال کنید و بعد از 15 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.می توانید از آب سرد استفاده کنید که باعث بسته شدن منافذ می شود، این درمان را هر روز تکرار کنید.

 روش هفتم :گوجه فرنگی و سیر:

4 حبه سیر را پوست بکنید و با دو قاشق غذاخوری آب گوجه فرنگی مخلوط کنید و سپس آن را روی پوست تمیز خود اعمال کنید و بعد از 5 دقیقه با آب شستشو دهید.بعد از تکرار آن به صورت روزانه روغن اضافی پوست گرفته می شود و باعث مرطوب شدن آن می شود.

درمان جای جوش صورت

درمان جوش صورت با ماسک های خانگی

ممکن است مشکل پوستی تان جوش نباشد

شاید یک شبه سر و کله ی دو سه تایی جوش روی پوست ظاهر شود، اما ممکن نیست به همین سرعت تمام صورت (یا پشت یا دیگر قسمت های بدن) جوش بزند. مشکلات پوستی دیگری مثل راش (ضایعه) پوستی وجود دارد که آن ها هم می توانند باعث انواع مختلفی از جوش شوند.

اگر پیش از این هرگز مشکل جوش نداشتید اما حالا کاملاً ناگهانی دچار جوش شده اید، باید به متخصص پوست مراجعه کنید؛ همینطور اگر یکی از اعضای خانواده یا دوستان تان دچار یک راش پوستی بوده و حالا شما هم عیناً دچار همان مشکل شده اید. جوش از شخصی به شخصی دیگر سرایت پیدا نمی کند اما دیگر انواع راش پوستی می توانند مسری باشند.

اگر کاملاً مطمئن نیستید که مشکل پوستی تان یک جوش معمولی نیست، بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کنید تا او مشکل شما را به طور دقیق تشخیص دهد.

جوش درمان پذیر است

اگر معلوم شود که مشکل شما یک جوش معمولی است، پزشک می تواند به شما کمک کند با در پیش گرفتن یک برنامه ی درمانی، وضعیت پوست خود را بهبود بخشید.

بنابراین اگر یکی از دوستان یا اعضای خانواده ی شما دچار جوش شده، شما از او جوش نمی گیرید. و اگر شما آن کسی هستید که دچار جوش شده، لازم نیست نگران انتقال آن به دیگران باشید.

گرچه جوش های معمولی هیچ درمان قطعی ای ندارند، اما می توان آن ها را کنترل کرد. اگر مشکل جوش شما خفیف باشد، می توانید با محصولات درمانی بدون نسخه کار کنترل آن را شروع کنید.

اگر مشکل جوش تان شدیدتر باشد، یا اگر نتوانید با محصولات درمانی بدون نسخه آن را کنترل کنید، باید به متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک می تواند به شما کمک کند یک برنامه ی درمانی موفقیت آمیز برای جوش هایتان اتخاذ کنید.

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.