// ۰۸ مرداد ۹۶ ، ۱۶:۱۳

رشته کوه الوند ، یکی از ویژگیهای طبیعی و جذاب استان همدان می باشد ، که در جنوب شهر همدانو شمال شهر تویسرکان قرار گرفته است . الوند ، بلندترین قله آن ، با ارتفاع ۳۵۷۴ متر از سطح دریا،حد طبیعی بین این دو شهر می باشد . جهت این کوهستان از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است و استان همدان را به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم می کند . این کوهستان ، با دره های عمیق و سرسبز ، چشمه سارها ، چمن زارها ، قله ها و پوشش گیاهی و … میعادگاه هزاران انسان شیفته طبیعت می باشد .

 

 

قله الوند


قله های کوهستان الوند :

معروفترین قله ها ، از شمال غربی به جنوب شرقی عبارتند از :

المابلاغ ۲۹۹۷ متر،کرکس ۲۹۵۹ متر ، قزل ارسلان ۳۲۵۰ متر ، دائم برف ۳۴۵۰ متر ، کلاغ لان ۳۴۸۰ متر ، الوند ۳۵۸۴ متر ، تاریک دره ۳۳۱۴ متر ،کمر لرزان ۳۳۳۸ متر ، چهار قله (۳۱۸۴ ، ۳۱۷۲ ، ۳۱۶۶و ۳۱۷۰ متر) ، یخچال صاحب (گاو بره) ۳۴۸۶ متر شاه نشین ۳۴۹۶ متر ، سرخ بلاغ ۳۱۲۴ متر و قله کلاه قاضی ۳۱۲۵ متر .

 

 

دره های شمالی و جنوبی الوند :

در دامنه های شمالی الوند دره های پر آبی مانند : دره برفین ، دره گنجنامه ، دره عباس آباد ، دوزخ دره ، دره گوساله ، دره کیوارستان ، دره سیمین دره ، دره مراد بیگ ، دره دیوین ، دره قز ، دره حیدریه و غیره وجو دارد و دره های مصفایی نیز در دامنه جنوبی الوند واقع است ، از جمله دره سرکان ، دره آرتیمانی ، دره فاران ، دره گزندر ، دره شهرستانه و غیره .

 

 

 

دره زینا

 

 

 

دره زینا همدان :

دره زینا مشتمل بر دو دره حیدره و کیوارستان است که اولی به دامنه های کوه میدان میشان منتهی می شود و روستای حیدره را مانند نگینی در خود جای می دهد و دومی همراه رودخانه های پشت کوه های الوند و کلاغ لان به دامنه آن کوه ها ختم می شود . از ویژگی های چشم‌گیر این دره ، چشم انداز زیبای میدان میشان در آن سوی الوند است . این دره با چشمه سارهای زیبا و پوشش گیاهی مناسب از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است .

 

 

دوزخ دره :

این دره از دره های صخره ای و ریزشی است که به امامزاده کوه منتهی می شود . آبشار این دره که حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد ؛ معروف است . این دره که عناصر زیبای طبیعی و چشم اندازهای بدیعی دارد ، علاقه‌مندان زیادی را ، به ویژه در فصل تابستان ، به سوی خود جلب می کند . وجود بیشه زار و رودخانه در عمق دره های رشته‌کوه‌های الوند زیبایی های گردشگاهی آن را دو چندان کرده است .

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.