// ۳۱ شهریور ۹۶ ، ۲۱:۳۰

مزاحم‎ آرایش ‌حلال ‎دختران‎ جوان‎ نشوید!

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در جلسه درسهایی از قرآن که از سوی صدا و سیما پخش می‌شود درباره توجه اسلام به آرایش و آراستگی می گوید : آرایش دختران جوان در خانواده و در مواقعی که اسلام آن را حلال دانسته برخی از والدین با عقاید نادرست خود با این قبیل کارهای حلال مخالفت می‌کنند. آنچه در ادامه می‌خوانید خلاصه ای از این جلسه است.

 

 

آرایش دختران :

 

آرایش زن چیست؟ زن ذاتاً دوست دارد آرایش کند و این جزء ذات زن است . متأسفانه بعضی از این حاج ‌خانم‌های پیره زن در خانه تا می‌بیند دخترش آرایش می‌کند یا عروسش ، یک تعبیرات زشتی می‌کنند . مگر می‌خواهد بیرون برود خودش را نشان جوان‌ها بدهد. ما زنانی داریم که برای امام حسین (ع) دو لیتر گریه می‌کند اما اگر بفهمند پسرش با عروسش یک بستنی خورده کودتا می‌کنند.

 

روضه هفتگی ، ختم انعام ، ختم قرآن ، همه‌ی دعاها و « امن یجیب » ها یکطرف و مهر و جا نمازش اندازه‌ یک بقچه‌ی حمام است ، اما اگر بفهمد که این مثلاً با عروسش رفته فرض کنید حالا بگردند، دری وری می‌گوید. زن نژادش این است. شما یاد بگیرید از امیرالمؤمنین (ع) با غلامش رفتند پیراهن بخرند، پیراهن قشنگ را داد به غلامش ، گفت: آقا من قنبر غلام هستم. فرمود : مگر جوان نیستی؟ خوب جوان دوست دارد شیک بپوشد.

 

سر به سر بچه‌ها نگذارید. در آرایش حلال وقتی به آرایش حلال گیر دادی ، آنها سمت آرایش حرام می‌روند . خیلی از گیرهایی که می‌دهند اینها ضررش به خودشان برمی‌گردد .اگر ما به حلالها قناعت کنیم ، همه‌ی مردم مسلمان می شوند.

 

 

توجه به دستورات دین نه سلیقه‌های شخصی :

 

ما در بعضی کارها مثل بت پرست‌ها هستیم . بت پرست‌ها با دست خودشان یک بت می‌تراشیدند بعدش گریه می‌کردند. قرآن می‌گوید: « أَتَعْبُدُونَ ما تَنْحِتُونَ» (صافات/۹۵) با دست خودت سنگ تراشیدی حالا گریه می‌کنی ؟ ماهم با دست خودمان آداب و رسوم را درست کردیم، خودمان در آداب و رسوم خودمان ماندیم .

 

آرایش یک ارزش است. دختر و پسرها در آرایش حلال نباید مزاحم داشته باشند. مثل اینکه یک کسی شوهرش مرده اسلام گفته چهار ماه و ده روز فاصله بگیرد. بعد از چهار ماه و ده روز ، قرآن آیه دارد ، می‌گوید : اگر خانم خواست عقد کند کسی حق ندارد جلوی او را بگیرد. آیه‌ قرآن است . متن قرآن است . زن بیوه ! خواهند گفت عجب زن بی‌حیایی بود. چه زود شوهر کرد. تو که می‌گویی فلان زن بی‌حیا است قطعاً غیبت کردی و گناه کبیره کردی. تو گناه کبیره کردی که گفتی فلانی بی‌حیا است. اما او ثواب کرد. خواهند گفت: این به شوهر اولش وفادار نیست. چه کسی گفت: معنای وفا یعنی عقد نکن؟

 

زنان بیوه یک چیز غلطی در سرشان است . می‌گوید: من می‌خواهم وفادار باشم. چون می‌خواهد وفادار باشد، ازدواج نمی‌کند. اینها جزء دین نیست . جزء لغت نیست . جزء قرآن نیست . وفا این نیست که انسان ازدواج نکند. تقوا این نیست که انسان برای شوهرش آرایش نکند. به خانم می‌گوییم: آخر این چه قیافه‌ای است؟

 

یک مردی در کوچه می‌دوید. گفتند: کجا می‌دوی؟ گفت: می‌روم خانه ، زنم از عروسی می‌آید، چون تا از عروسی می‌آید لباس‌های خوبش را کنار می‌گذارد و آشغالهایش را خواهد پوشید. من می‌خواهم یک لحظه‌ای که لباسش را می‌کند، من هم یک نگاهی به این لباس بکنم. چرا مرد باید بدود ، آرزو و آه بکشد که یکبار هم ... ، « وَ لا یبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِن » (نور/۳۱)‏ ؛ آرایش مخصوص زن است ، بیرون خانه آرایش نباشد .

 

حدیث داریم که:

 

پیغمبر برای خانم‌هایش آرایش می‌کرد.

 

پولی که پیغمبر برای عطر می‌داد بیش از پولی بود که برای غذا می‌داد.

 

 

منبع:bitrin.com

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.