// ۱۹ مرداد ۹۶ ، ۲۰:۳۵

چقدر از اشتباهات گذشته درس می‌گیرید؟ این تست به شما کمک می‌کند پاسخ این سوال را بفهمید.

درس گرفتن از اشتباهات گذشته

برای بعضی از افراد اشتباهات کوچک با افسوس و پشیمانی‌های بزرگی همراه می‌شود


همه ما دچار اشتباه می‌شویم. اصلا اشتباه کردن بخشی از زندگی ماست و می‌دانیم که انسان جایزالخطاست، اما برای بعضی از افراد اشتباهات کوچک با افسوس و پشیمانی‌های بزرگی همراه می‌شود و ابعاد مختلف زندگی‌شان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شما در تصمیم‌گیری تا چه حد مرتکب اشتباه می‌شوید؟ آیا پشیمانی سراغ‌تان می‌آید و عذاب وجدان راحت‌تان نمی‌گذارد؟ مجله PSYCHOLOGIES تستی طراحی کرده که به کمک آن می‌توانید میزان ندامت و پشیمانی‌تان را بسنجید و بفهمید این ویژگی در کدام بخش از شخصیت شما ریشه دارد، پس قلم و کاغذ ‌بردارید و از این فرصت برای رهایی از احساسات نامطلوب استفاده کنید.

امروز صبح قبل از اینکه از خانه خارج شوید با یکی از اطرافیان دعوای سختی داشته‌اید، بعد از این اتفاق چه واکنشی دارید؟
وقتی به محل کار می‌رسید روی کار متمرکز می‌شوید و به این موضوع فکر نمی‌کنید.
افسوس می‌خورید که چرا قبل خروج از خانه اوضاع را به حالت صلح و آرامش برنگردانده‌اید.
فکر می کنید حق با شماست و موضوع را فراموش می‌کنید. 

به‌طور کلی بیشتر در چه شرایطی احساس افسوس و پشیمانی سراغ‌تان می‌آید؟
وقتی در یک لحظه کار نادرستی انجام می‌دهید یا بدون فکر حرفی می‌زنید.
هنگامی که جرات نمی‌کنید حرف دل‌تان را مطرح کنید.
وقتی از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیرید. 

بیشتر مواقع از کدام جمله استفاده می‌کنید؟
به جای حرف زدن عمل کن.
قبل از حرف زدن فکر کن.
افسوس گذشته را مخور.

بعد از اینکه مرتکب اشتباهی می‌شوید چه چیزی فکرتان را مشغول می‌کند؟
به این فکر می‌کنم که چطور می‌توانم اشتباهم را جبران کنم.
خودم را سرزنش می‌کنم که چرا چنین کاری را انجام داده‌ام و ناراحت و افسرده می‌شوم.
سعی می‌کنم ذهنم را از این موضوع منحرف کنم و به خودم می‌گویم که بالاخره برای رفع این مشکل راه‌حلی به ذهنم می‌رسد. 

اگر در روابط عاطفی‌تان مشکلی پیش بیاید چطور خودتان را سرزنش می‌کنید؟
به خودم می‌گویم اصلا نباید به این سرعت وارد رابطه می‌شدم.
افسوس می‌خورم که چرا از نظر احساسی کاملا درگیر شدم.
نمی‌خواهم اعتراف کنم که این ارتباط عاطفی اشتباه بوده است. 

بیشتر مواقع برای اینکه با احساس ندامت و پشیمانی‌تان کنار بیایید چه کار می‌کنید؟
یک دکمه جادویی دارید که با فشار دادن آن افکارتان را متوقف می‌کنید و به خودتان فرصت می‌دهید تا برای اقدام جدید وارد عمل شوید.
ذهن‌تان به‌طور کامل درگیر اتفاقات گذشته می‌شود و به این فکر می‌کنید که رفتار شما چه تبعاتی دارد.
به خودتان می‌گویید افسوس خوردن در این لحظه در درازمدت فایده‌ای ندارد. 

تصور کنید که در یک موقعیت پیچیده قرار گرفته‌اید، برای مثال می‌خواهید به یک رابطه عاطفی پایان دهید، موقعیت شغلی تازه‌ای را بپذیرید یا مهاجرت کنید، در چنین شرایطی واکنش شما چگونه است؟
ذهن‌تان مدام از این شاخه به شاخه دیگر می‌رود و به شما می‌گوید عجله کن، صبر کن یا این موقعیت را از دست نده.
قبل از تصمیم‌گیری مدتی وقت تلف می‌کنید و تصمیم قطعی برای‌تان دشوار است.
در مورد مزایای موقعیت تازه شک و تردید دارید. 

قرار است در یک مسابقه دوی ماراتن شرکت کنید. چه چیزی سبب می‌شود که از دنبال کردن برنامه تمرینات دست بکشید؟
به دفعات زیاد سر تمرین حاضر نمی‌شوید چون حال و حوصله ندارید.
به جای دویدن و انجام تمرینات زمان زیادی را به مطالعه دقیق روی نقشه برنامه تمرینات و برنامه زمان‌بندی سایر رقبا اختصاص می‌دهید.
زیاد تمرین نمی‌کنید اما باور شما این است که برنده می‌شوید. 

فرض کنید برای یک سفر کاری به خارج از کشور رفته‌اید. پنج دقیقه قبل از سوار شدن به هواپیما در یکی از فروشگاه‌های فرودگاه لباس زیبایی چشم‌تان را می‌گیرد، در این شرایط چه کار می‌کنید؟
به سرعت داخل مغازه می‌روید و بدون پرو کردن لباس آن را می‌خرید. اگر اندازه‌تان نبود بعدا آن را می‌فروشید یا هدیه می‌دهید.
به سمت هواپیما حرکت می‌کنید تا از پرواز جا نمانید اما تمام روز خودتان را سرزنش می‌کنید که چرا این لباس را نخریده‌اید.
لباس را می‌خرید و برای‌تان مهم نیست که بیش از استطاعت مالی‌تان برای آن پول پرداخت کرده‌اید. 

احساس ندامت و پشیمانی به چه شکل زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟
به شما کمک می‌کند اشتباهات‌تان را جبران کنید.
باعث می‌شود به فکر فرو روید و مدام به آن فکر کنید.
شما را با کمی احساس ناخرسندی به حال خودتان رها می‌کند. 

نکته:
هر چیزی که در گذشته برای‌تان اتفاق افتاده، حکمتی داشته است. باید سعی کنید که از آنها درس بگیرید و برای آینده خود از این تجربیات استفاده کنید. فقط به حال و آینده فکر کنید، چون گذشته، دیگر گذشته است و نمی‌توانید به عقب برگردید. از هر لحظه زندگی لذت ببرید.

اشتباه کردن در زندگی

اشتباه کردن بخشی از زندگی ماست

 

اگر بیشتر پاسخ‌های‌تان گزینه 1 است
احساس ندامت و پیشمانی شما بیشتر به خاطر کارهایی است که انجام می‌دهید. اغلب اوقات خودتان را سرزنش می‌کنید که چرا چنین حرفی زده‌اید، رفتار نادرستی داشته‌اید یا در مورد دیگران زود قضاوت کرده‌اید. این احتمال وجود دارد که از سر اجبار چیزی بخرید که به آن واقعا نیازی ندارید و بعد پشیمان شوید. شاید هم به دلیل رفتارتان سبب رنجش دیگران شوید.

مزایا: فردی قابل اعتماد هستید که انگیزه‌های‌تان را به صورت خودجوش به مرحله اجرا می‌گذارید. این ویژگی در زمان تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی به کارتان می‌آید. عمل‌گرا هستید و این رفتار به شما کمک می‌کند در زندگی تجربیات خوبی به دست آورید.

معایب: به سرعت تصمیم می‌گیرید که این شتاب زدگی ممکن است برایتان دردسر ساز شود و همیشه مناسب نیست. اگر این ویژگی در جنبه‌های زندگی شما مدام تکرار شود مشکلات زیادی برایتان به وجود می‌آید. ضریب اشتباهات تان بالا می‌رود و برای جبران خطاها و عذرخواهی باید وقت و انرژی بگذارید.

توصیه به شما: نسبت به رفتارهایتان حساس‌تر شوید و مراقب باشید که تحت تاثیر جریانات پیرامون تان قرار نگیرید. به‌طور مثال اگر آگهی‌های تبلیغاتی به‌شدت روی شما تاثیرگذار هستند نسبت به این موضوع آگاه باشید و زندگی‌تان را براساس گفته‌های دیگران هدایت نکنید.

اگر بیشتر پاسخ‌های‌تان گزینه 2 است
افسوس و پشیمانی شما در کمبود اعتمادبه‌نفس‌تان ریشه دارد. گاهی اوقات ترس از تحقیر شدن یا ترس از مورد سرزنش قرار گرفتن سبب می‌شود که اشتباهاتی را مرتکب شوید. از سوی دیگر گاهی اوقات اشتباهات کوچک را برای خودتان بیش از حد بزرگ می‌کنید و به دلیل اینکه از اشتباه کردن می‌ترسید، رفتاری منفعلانه در پیش می‌گیرید.

مزایا: در زندگی فردی محتاط هستید و بی‌گدار به آب نمی‌زنید. شاید در چشم مردم فردی عاقل به چشم بیایید اما وقتی به اعماق وجودتان نگاه بیندازید، می‌بینید که این رفتار دلیل دیگری دارد و به ترس‌های‌تان مربوط می‌شود.

معایب: در محدوده امن خود باقی می‌مانید و از پیشروی به جلو و اخذ تصمیم‌های مهم خودداری می‌کنید. به حرف مردم توجه می‌کنید و می‌ترسید که درباره رفتارتان قضاوت کنند و پشت سرتان حرف بزنند، به همین دلیل می‌خواهید همیشه بهترین باشید و بیش از حد ایده‌آل‌گرا می‌شوید.

توصیه به شما: دیدگاه تان را درباره ریسک‌پذیری و خطاها مورد بازبینی قرار دهید. ممکن است از انجام کاری خودداری کنید، درنتیجه مرتکب اشتباه نشوید و شکست نخورید اما این طرز فکر در طولانی مدت شما را از رشد و پیشرفت باز می‌دارد. از این رو یاد بگیرید خطاهای ما هم جزئی از زندگی هستند. اجازه ندهید که ترس از اشتباه کردن شما را از حرکت باز دارد، افسوس‌ها را بپذیرید و با آنها کنار بیایید.

اگر بیشتر پاسخ‌های‌تان گزینه 3 است
به‌شدت تلاش می‌کنید افسوس نخورید و از انجام کارهای‌تان پشیمان نشوید. سعی می‌کنید اتفاقات را به سرعت به فراموشی بسپارید و وقت‌تان را برای تجزیه و تحلیل وقایع گذشته به هدر نمی‌دهید، اما آیا چنین رفتاری خوب است؟

مزایا: انرژی‌تان را به خاطر افسوس خوردن به هدر نمی‌دهید و فکرتان را مشغول نمی‌کنید، بنابراین شکست‌ها را بزرگ و عمیق نمی‌بینید و می‌توانید خودتان را به سرعت به زندگی عادی بازگردانید.

معایب: از لحاظ روانشناسی اگر گاهی کمی هم پشیمان شوید برای‌تان خوب است چون سبب می‌شود رفتارتان را بررسی کنید و اگر مشکلات رفتاری دارید، در صدد رفع آنها برآیید. درواقع با دنبال کردن این روند شانس‌تان را برای رشد شخصیتی از دست می‌دهید چون ممکن است اشتباهات مداوم شما ریشه رفتاری مشخصی داشته باشند که سعی می‌کنید آن را نادیده بگیرید و کنار بگذارید.

توصیه به شما: افسوس و پشیمانی را به‌عنوان یک بخش طبیعی زندگی بپذیرید و به این فکر کنید که می‌تواند برای‌تان مفید هم باشد. سعی کنید با فکر کردن به اشتباهات از آنها درس بگیرید. البته به این معنا نیست که مدام حسرت و اندوه را به زندگی‌تان راه دهید، بلکه هدف این است که این رفتار را تعدیل کرده و از آن به عنوان فرصتی برای رشد و پیشرفت استفاده کنید.

اگر از تصمیمات‌تان پشیمان می‌شوید 
فرقی نمی‌کند که چه سن و سالی داشته باشید یا در چه شرایطی قرار دارید. در هر صورت می‌توانید با مطالعه و تمرین، مهارت‌های تصمیم‌گیری‌تان را بهبود بخشید. برخی از تصمیمات ما مانند زنجیر به هم متصل هستند و ممکن است یک تصمیم کوچک تبعات و پشیمانی‌های زیادی به همراه داشته باشد؛ بنابراین برای اینکه رشته کار از دست‌تان در نرود این پیشنهادات را به‌کار ببرید.

-  در تصمیم‌گیری نسبت به مشکلات بی‌طرف باشید و با پیش‌زمینه قبلی تصمیم تازه‌ای نگیرید.
-  همیشه به حقایق نگاه کنید نه آرزوهای دست نیافتنی.
-  هروقت ناراحت، عصبانی یا تحت فشار هستید هیچگونه تصمیمی نگیرید و این کار را به زمان دیگری موکول کنید.
-  اگر فکر می‌کنید عواقب تصمیم شما به اطرافیان‌تان هم سرایت می‌کند در مورد تصمیم‌گیری بیشتر حساس باشید.

-  نسبت به ارزش‌های خودتان آگاهی داشته باشید و با شناخت از توانایی‌های‌تان تصمیم‌گیری کنید.
منبع:مجله زندگی ایده آل

 

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.