// ۲۰ مرداد ۹۶ ، ۱۷:۴۸
واقعیت های جالب در مورد پشه ها که احتمالاً چیزی در مورد آن ها نمی دانستید

پشـه ها حشراتی هستند که در سراسر جهان منفور به شمار آمده و کسی جز آزار و اذیت چیزی از آن ها ندیده است. این حشرات مزاحم که همراه خود بیماری های زیادی را منتقل می کنند، از طریق خوردن خون هر موجودی از جمله انسان زندگی می کنند.

بیماری های واگیر, پشه ها, جانوران, حشرات, حیات وحش, عجایب طبیعت, مالاریا, ناقل بیماری

اما اگر از دیدگاه این حشره ی اسرارآمیز نگاه کنیم می فهمیم که این حشره نیز موجود جالبی است. در ادامه ی این مطلب می خواهیم شما را با حقایقی جالب و باورنکردنی در مورد این حشره ی خونخوار آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

۱- پشـه ها مرگبار ترین موجودات روی زمین هستند

بیماری های واگیر, پشه ها, جانوران, حشرات, حیات وحش, عجایب طبیعت, مالاریا, ناقل بیماری

 

پشـه ها بیشتر از هر موجود دیگری بر روی این کره ی خاکی باعث مرگ انسان می شوند. این حشرات می توانند ناقل بیماری های مرگباری مانند مالاریا، تب دانگ، تب زرد و آنسفالیت باشند. همچنین پشـه ها ناقل یک انگل به نام کرم قلب هستند که برای سگ ها بسیار خطرناک و کشنده است.

۲- تنها پشـه های ماده انسان ها و حیوانات را نیش می زنند و پشه های نر تنها از عصاره ی گل ها تغذیه می کنند

 

20OBOX1-jumbo-w700

 

پشـه ها هنگام خوردن خون شما هیچ منفعت شخصی از این کار نمی برند. پشـه های ماده  برای تخم هایشان نیاز به پروتئین دارند و برای این که بتوانند تخم بگذارند باید خون بخورند. از آن جایی که پشـه های نر وظیفه ی تخم گذاری را بر عهده ندارند در نتیجه از انسان دوری کرده و از عصاره ی گل ها تغذیه می کنند. جالب این که پشه های ماده نیز هنگامی که قصد تخم گذاری نداشته باشند به سراغ گل ها و عصاره ی آن ها می روند.

 

۳- برخی از پشـه ها به طور کلی از نیش زدن انسان دوری می کنند

160706-Haglage-Super-Mosquitoes-Kill-Zika-tease_rytcfx-w700

 

همه ی گونه های پشـه ها از بدن انسان تغذیه نمی کنند. برخی از پشه ها تنها از جانوران دیگر تغذیه می کنند و هیچ کاری به انسان ها ندارند. برای نمونه یک نوع پشـه با نام علمی «Culiseta melanura» تقریباً به طور انحصاری فقط پرندگان را نیش می زند و به ندرت پیش می آید که به قصد نیش زدن به انسان نزدیک شود.

 

۴- پشـه ها بالداران بسیار کندی هستند

a_ov_scientificus_fox2_ep1_gm_mosquitoes_160608.nbcnews-ux-1080-600-w700

 

متوسط سرعت پرواز پشه ها ۱ تا ۱٫۵ مایل در ساعت است. شاید این سرعت از نظر شما زیاد باشد اما ان ها با رکورد دیگر حشرات در این زمینه فاصله ی بسیاری دارند و در واقع می توان ادعا کرد که اگر بین گونه های مختلف حشرات مسابقه ی سرعت برگزار می شد پشه ها در رتبه ی اخر قرار می گرفتند.

 

۵- بال پشـه بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ بار در ثانیه می زند

شاید همین موضوع توضیحی برای صدای ناخوشایندی است که با نزدیک شدن پشـه ها به گوشمان می رسد. سرعت به هم خوردن بال های پشـه بسیار سریع است.

۶- پشـه ها هنگام جفت گیری بال زدن های خود را هماهنگ می کنند که تا یک موسیقی دو نفره را اجرا کنند

landscape-1464218659-gettyimages-599928749-w700

 

زمانی دانشمندان فکر می کردند که تنها پشـه های نر می توانند صدای بال های جفت خود را بشنوند اما تحقیقات جدید بر روی گونه ای از پشـه ها با نام علمی «Aedes aegypti» نشان داده که پشـه های ماده نیز به صدای بال های جفت خود گوش می دهند. وقتی که پشـه های نر و ماده با هم ملاقات می کنند بال هابشان را با سرعت یکسانی به هم کوبیده و صدای هماهنگی ایجاد می شود.

۷- پشـه نمکزار ممکن است در فاصله ای ۱۰۰ مایلی از محلی که از تخم بیرون آمده زندگی کند

Mosquito-larva-w700

بسیاری از پشـه ها در زمین ها نمناک حاوی تخم پشـه متولد می شوند و در همان محل به زندگی ادامه می دهند. اما برخی دیگر مانند پشه نمکزار مسافت های طولانی را پرواز کرده تا مکان مناسبی را برای زندگی پیدا کنند که عصاره ی گل و خون فراوانی در اختیارشان باشد.

۸- تمامی پشـه ها برای تولید مثل به آب نیاز دارند

mosquitoes-w700

تنها مقداری آب با عمق چند سانتیمتر کافی است که پشه ی ماده بتواند تخم های خود را در آن رها کند و بدین ترتیب لاروهای پشه در کوچک ترین گودال های آب بزرگ می شوند. برخی از گونه های پشه ها می توانند در گودال های آبی که در نتیجه ی باران به وجود آمده و پس از چند روز از بین می روند نیز تخم ریزی کنند. بنابراین اگر می خواهید که پشـه ها را از خانه ی خود دور نگه دارید باید کوچکترین گودال های آب را در اطراف خانه ی خود خالی کنید.

۹- یک پشـه ی بالغ می تواند ۵ تا ۶ ماه زنده بماند

413cedb51cbb800a2ed594a336c45bd5

البته پشـه های بسیار کمی می توانند این مدت زنده بمانند زیرا دشمنان زیادی دارند. اما در بهترین شرایط یک پشه بالغ می تواند به اندازه ی حشرات دیگر زنده بماند.

۱۰- پشـه ها می توانند دی اکسید کربن را از فاصله ی ۲۳ متری حس کنند

Homepage-Mosquito-1024x689-w700

دی اکسید کربنی که انسان ها و دیگر حیوانات تولید می کنند یک سیگنال حیاتی برای پشـه هاست و به آن ها می گوید که خون خوشمزه در همین اطراف است. در واقع آن ها حساسیت بالایی نسبت به دی اکسید کربن دارند. وقتی که پشه ی ماده دی اکسید کربن را در هوا حس کند، آن قدر در محدوده ای که بوی دی اکسید کربن را حس می کند عقب و جلو می رود تا قربانی خود را مکان یابی نماید.

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.