// ۰۹ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۱۲

تاثیر پرکاری و کم کاری تیـروئید در دوران بارداری:اختلالات تیـروئید خود را به شکل کم کاری یا پر کاری تیروئید نشان می دهد. جالب توجه است که بدانید که عملکرد غده تیرویید با دستگاه تناسلی زنان ارتباط دارد.

غده تیروئید در جلوی نای قرار گرفته و برای ساختن هورمون های آن نیاز ضروری به ید است. همان طور که گفته می شود، اختلالات تیروئید در زنان ۱۰ برابر شایع تر از مردان است.

عوارض پرکاری تیروئید در زنان, کم کاری تیروئید در زنان باردار, علائم کم کاری تیروئید در زناناختلالات تیـروئید در زنان ۱۰ برابر شایع تر از مردان است

 این اختلالات خود را به شکل کم کاری یا پر کاری تیروئید نشان می دهند. از جمله عواملی که باعث این مشکل می شود می توان به کمبود ید، مسائل خود ایمنی، اشعه‌ درمانی در ناحیه سر و گردن و … اشاره کرد. از آن جا که عملکرد این غده با دستگاه تناسلی زنان ارتباط دارد، از دکتر میر شه پناه جراح و متخصص، خواستیم تا درباره اختلالات تیروئید  و تاثیر آن بر عملکرد دستگاه تناسلی اطلاعاتی را در اختیار خوانندگان قرار دهند.

اختلال تیـروئید و تاثیر آن بر عملکرد دستگاه تناسلی زنان

۱- افزایش خطر سقط.

۲- بی نظمی قاعدگی که بیشتر به صورت فاصله زیاد بین دوره های پریود است.

۳- ناباروری که ناشی از اختلال تخمک گذاری است.

کم کاری تیروئید در زنان باردار,عوارض پرکاری تیروئید در زنان,علائم کم کاری تیروئید در زنان

از عوارض اختلالات تیـروئید می توان به بی نظمی قاعدگی اشاره کرد

 اثرات کم کاری و پرکاری تیـروئید بر بارداری

۱- کم هوشی جنین
۲- کوتولگی جنین

اثرات پر کاری تیـروئید در بارداری

۱ – عوارض پر کاری تیـروئید در جنین

– در مواردی به پر کاری تیـروئید جنین، و مواردی نیز به کم کاری تیـروئید جنین، منجر می شود، ولی بیشتر نرمال است.

– مصرف داروهای مربوط به کنترل پر‌کاری تیـروئید نیز می‌تواند در جنین عوارضی ایجاد کند.

– رشد نکردن کافی جنین

۲ – عوارض پر کاری تیـروئید در مادر

مهم ترین عوارض پرکاری تیـروئید عبارت است از، نارسایی قلبی، فشارخون بارداری، افزایش غیر طبیعی ضربان قلب، کاهش وزن با وجود تغذیه کافی.

عملکرد تیروئید در بعد از زایمان

معمولا یک پرکاری تیـروئید گذرا، طی ۶ هفته بعد از زایمان دیده می شود که بعد از آن به کم کاری تبدیل می‌شود. علت این تغییرات التهاب تیروئید در دوران نفاسی است، که باید درمان شود. تشخیص تغییرات تیروئید در بارداری به علت ترشح هورمون های مشابه از جفت مشکل است. لذا زنان باید قبل از بارداری آزمایش تیروئید بدهند، تا هرگونه اختلال آن کنترل شود و سپس اقدام به بارداری کنند.

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.