// ۰۴ شهریور ۹۶ ، ۱۹:۵۵

آداب غذا خوردن در کره‌ جنوبی

مردم کره‌ جنوبی مانند بسیاری از کشورهای دنیا نه تنها غذاهای منحصر به فردی دارند، بلکه هنگام غذا خوردن نیز باید آداب خاصی را رعایت کنند که در صورت عدم رعایت این سنت‌ها می‌توان آن را بی ادبی تلقی کرد. باچفچفک همراه باشید تا به برخی از مهمترین آداب غذایی مردم کره‌ جنوبی بپردازیم که انجام ندادن آنها بسیار ناپسند است.

۱ . چاپستیک خود را در برنج قرار ندهید

dscn44790001زمانی که با دیگران در حال خوردن غذا هستید، از قرار دادن چاپستیک (چوب غذاخوری) در کاسه برنج خود پرهیز کنید. در فرهنگ سنتی آسیایی‌ها (فقط مخصوص مردم کره‌ جنوبی نیست)، مردم معمولا برای ادای احترام نسبت به جد یا نیاکانشان در مراسم تدفین، چوب‌ها را به صورت عمودی در کاسه‌ای از شن قرار می‌دهند و باور دارند که‌ این غذا برای ارواح تدارک دیده شده است. قراردادن چاپستیک در کاسه‌ای از برنج، مردم کره را یاد ‌این مراسم می‌اندازد. آیا سعی دارید بگویید دوستانی که کنار میز نشسته‌اند، مرده‌اند؟ قطعا این طور نیست و ‌این موضوع بیشتر شبیه خرافات است. اما بهتر است از انجام ‌این کار اجتناب کنید تا از نگاه غضب‌ناک اطرافیان در امان باشید.

۲. از بینی سر میز شام نفس نکشید

130524-Gangnam-Korean-BBQ-A0160بیایید صادق باشیم . دیدن فین کردن کسی که سر میز شام است، مطبوع و خوشایند هیچ کس نیست. به ویژه زمانی که سرماخورده باشید و بینی شما بر اثر گرفتگی صدای آزاردهنده و غیر طبیعی تولید کند. در‌ این مواقع، کافی است از غذا خوردن طفره بروید. همچنین می‌دانید بعد از فین کردن دستان شما پر از میکروب‌های بیماری زا خواهد شد . زمانی که با افراد دیگر غذا می‌خورید بهتر است بعد از عذرخواهی دستشویی رفته و پس از تمام شدن کارتان دستهایتان را بشویید. صد البته نزدیک‌ترین دوستان شما نیز از فین کردن داخل جمع لذت نخواهند برد!

۳. میز غذا را قبل از بزرگترها ترک نکنید

Korean_food-Bibim_ssambap_and_various_banchan-01 اگر شما غذای خود را زودتر تمام کردید، اکیدا به شما توصیه می‌کنیم که تا اتمام غذای کلیه افراد لازم است کنار میز بنشینید و صبر کنید. اگر غذا شما زودتر تمام شود و در حالت انتظار باشید، افراد دیگر متوجه خواهند شد که باید هر چه سریعتر غذای خود را به پایان برسانند، بنابراین آن‌ها سریع‌تر غذای خود را می‌خورند. برای اجتناب از‌این سوء تفاهم سعی کنید هنگام غذا خوردن با دیگران مثل آن‌ها رفتار کرده و وعده‌ی غذایی خود را زودتر تمام نکنید. با ‌این وجود اگر با سرعت غذا خوردید و با رعایت آداب و رفتار غذای شما زودتر به پایان رسید، چاپستیک را در جای خود و قاشق‌تان را روی میز قرار دهید و منتظر بمانید تا زمانی که بزرگترها به شما اجازه ترک میز شام را بدهند.

۴. شروع کردن غذا پیش از دیگران در کنار میز

IMG_4153 آیا تا به حال پیش آمده که خیلی گرسنه باشید و تنها به‌این موضوع فکر کنید که تا می‌توانید غذا بخورید؟ در کره غیر از زمانی که با دوستان نزدیک خود هستید، نمی‌توانید تا زمانی که بزرگترین شخص حاضر چاپستیک خود را از روی میز شام برنداشته، چاپستیکتان را بردارید. بزرگترین فرد باید شروع کننده غذا باشد و پس از آن شما می‌توانید مشغول غذاخوردن شوید. همواره در کره‌جنوبی، احترام به بزرگترها از سنت‌های مهم و سخت‌گیرانه بوده است.

۵. از چیدن ظروف شام سرباز نزنیدkorean-food-خانواده‌های کره‌ای از سنین خیلی پایین فرزندان خود را با ‌آیین و رسوم سنتی شام خوردن آشنا می‌کنند.‌ این سنن شامل حاضر کردن میز پیش از زمان شام است که می‌توان به چیدن چاپستیک‌ها، قاشق‌ها، کاسه‌ها، ظروف کناری (بشقاب کوچک و پیش‌دستی)، دستمال سفره، ریختن آب در هر لیوان و کارهای دیگر اشاره کرد. کره‌ای‌ها واقعا انتظار ندارند که شما به‌این زودی تمام رسوم سنتی را یاد بگیرید. منبع: seoulistic

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.