// ۲۰ فروردين ۹۷ ، ۰۰:۰۹

نرخ دلار امروز در رکوردی تازه از ۵۷۰۰ هزار تومان نیز عبور کرد. همزمان رئیس مجلس شورای اسلامی از مأموریت کمیسیون اقتصادی مجلس و جلسه با وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی برای رسیدگی به نوسانات ارزی خبر داد.
در نشست علنی امروز امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی نادر قاضی در تذکر شفاهی گفت: «آقای لاریجانی؛ جلوی گرانی ارز را بگیرید تا مشکلات حاد اجتماعی، سیاسی و امنیتی حاصل نشود.»

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم ریالها به دلار تبدیل شود، افزود: «ادامه این روند باعث ورشکستگی بانک‌ها خواهد شد.»

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: «باید حساسیت لازمی در این زمینه وجود داشته باشد، البته کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این زمینه مامور شده و در اولین فرصت یعنی دوشنبه هفته جاری نشستی را با وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی برگزار خواهد کرد.»

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید کمیسیون اقتصادی گزارشی از نشست مذکور به صحن علنی مجلس ارائه کند، افزود: «ما نیز از مسئولان دعوت خواهیم کرد تا درخصوص علت گرانی‌های ارز و نحوه کنترل آن به نمایندگان توضیح دهند.»

در همین حال حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور امروز در توئیتی نوشت: «ارز ارزان می‌شود، اما نه با مماشات با محتکران جسوراسکناس و قاچاقچیان قهار اربیل و استانبول.»

همزمان صبح امروز نرخ دلار در بازار تهران رکوردی تازه به جای گذاشت. در بازار فزایش قیمت دلار و سکه ادامه یافت؛ به طوری که نرخ دلار از مرز ۵۷۰۰ تومان عبور کرد.

براساس گزارش قیمت دلار و یورو روی تابلوی اعلان قیمت صرافی‌ها ارقام دیگری را نشان می‌دهد و متفاوت از قیمت واقعی است که در میان دلالان و دستفروشان به فروش می‌رسد. البته گفتنی است که برخی صرافی‌ها به صورت محدود فروش دلار و یورو دارند و دلار را با نرخ ۵۴۸۰ تومان و یورو را با قیمت ۶۵۰۰ تومان عرضه می‌کنند.

همچنین در میان دستفروشان دلار به قیمت ۵۱۵۰ تا ۵۲۵۰ خریداری و بین ۵۳۰۰ تا ۵۷۰۰ تومان به دست متقاضیان می‌رسد.

در شهر‌های مختلف نیز دلار قیمت‌ های متفاوتی دارد. در کرج ۵۴۲۰ تومان، اما در مشهد ۵۴۴۰ تومان دلار معامله می‌شود. سایت‌های آنلاین اعلام نرخ ارز، قیمت دلار و یورو را اعلام نمی‌کنند. قیمت پوند نیز از ۷۰۰۰ تومان گذشته است.

از طرف دیگر سکه نیز رکورد تازه از خود به جا گذاشته است و یک میلیون هشتصد و بیست و پنج هزار تومان معامله می‌شود.

درهمین حال بانک مرکزی بعد از حذف ارز مبادله‌ای از برخی مشمولان، این بار ارز دانشجویان را نیز حذف کرد.

در جریان ایجاد تغییراتی در اختصاص ارز مبادله‌ای و به دنبال آن حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز، از سال گذشته بانک مرکزی با بازنگری در مجموعه مقررات ارزی اقدام به حذف ارز مبادله‌ای از مشمولینی کرد که حدود ۲۰ گروه اصلی را شامل می‌شوند. طبق آخرین تغییرات که از اسفندماه سال گذشته اعمال شده است، دانشجویان نیز از دریافت ارز مبادله‌ای کنار گذاشته شده‌اند که البته دارای شرایط خاصی برای دانشجویان بورسیه و آزاد است.

افزایش نرخ ارز با شیب تند از اواخر سال گذشته نگرانی‌های زیادی را در کشور به وجود آورد.

به گونه‌ای که دلار به ۵ هزار تومان رسید، اما تدابیر بانک مرکزی باعث شد کمی کاهش یابد.

بانک مرکزی برای مدتی توانست با ارائه مشوق‌هایی التهاب بازار را فرونشاند و از عطش شهروندان برای انبار کردند ارز‌های خارجی در خانه کم کند. یکی از این اقدامات، مداخله پلیس و برخورد با دلالان ارز بود.

بانک مرکزی برای فرونشاندن التهاب بازار ارز تدابیر سه گانه‌ ای را هم معرفی کرد.

انتشار گواهی "سپرده ریالی" یکی از تدابیری بود که متقاضیان می‌توانستند پول خود را در بانک قرار دهند و در سررسید‌های یک ساله سود ۲۰ درصد دریافت کنند.

گواهی "سپرده ریالی ارز بنیان" از دیگر پیشنهاداتی بوده که بانک مرکزی برای دور نگهداشتن مردم از هجوم به بازار ارز در دستور کار خود قرار داد.

سومین جزء مجموعه تدابیر ضدالتهاب بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز پیش فروش سکه بود. بانک مرکزی امیدوار بود با دادن این سه راه کسانی که نسبت به نوسانات نرخ ارز نگرانی دارند، تشویق کند که نقدینگی خود را صرف خرید ارز نکنند.

در همین حال در آستانه تعطیلات نوروزی و در روز‌های پایانی اسفند ماه به دلیل افزایش تقاضای مسافران خارج از کشور برای تهیه ارز، عرضه دلار و یورو با محدودیت‌های شدیدی همراه بود؛ بعضی از صرافی‌ها از عرضه این نوع ارز‌ها خودداری می‌کردند.

با وجود کنترل نسبی قیمت در پایان سال، در سال جدید روند افزایش قیمت ارز متوقف نشد. در سال جدید ارز آنقدر گران شد تا جایی که دلار به در ابتدای سال به ۵ هزار تومان رسید و پوند به هفت هزار تومان. این وضعیت هشداری جدی برای آغاز سالی سخت از نظر اقتصادی تلقی شد.

با اینحال بازهم با دخالت دولت دلار به زیر ۵ هزار تومان آمد، روشن بود که این نرخ بسیار شکننده است و پیش بینی‌ها درست از آب درآمد، با از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی بعد از ۱۳ فروردین نرخ ارز دوباره از ۵ هزار گذشت و از حالا ۵۷۰۰ تومان عبور کرده است..

اتفاقی که زندگی ایرانی‌ها در سال ۹۷ را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. این اتفاق در شرایطی می‌افتد که هنوز آمریکا نظر نهایی خود را درمورد برجام اعلام نکرده است. پیش بینی‌ها از این حکایت دارد که ترامپ قصد خروج از برجام را دارد. اگر این اتفاق رخ دهد شوک تازه ارزی به کشور وارد می‌شود.

به گفته ناظران یکی از مهم‌ترین عوامل که رفتار معامله‌گران را تحریک کرده است، به نبود اطمینان سیاسی بازمی‌گردد. از نظر آنها، احتمال خروج آمریکا از برجام و پیامد‌های آن، تنش‌های منطقه‌ای با عربستان و بعضا امارات از جمله مسائلی سیاسی است که در واکنش معامله‌گران اثر دارد.

قرار است در اردیبهشت ماه دولت آمریکا نظر نهایی خود را درباره برجام اعلام کند. اگر شیب افزایش دلار به همین تندی باشد، ممکن است دلار به رقم شش هزار تومان هم برسد. (اینجا را بخوانید)
نگرانی شدید مردم از پرواز دلار

واکنش ها‌ی تند به افزایش قیمت ارز
از امروز صبح که نرخ دلار روند افزایش شدیدی به خود گرفته است، بسیاری از مردم در فضای مجازی خشم خود را از دولت بروز می‌دهند. بیشتر عصبانیت‌ها از حسن روحانی است، او که سال گذشته به مردم وعده داده بود که نگران قیمت ارز نباشند.

کاربری به نام احمد نوشته است: «در اثر ناکارآمدی دولت و ۵ سال تعلل و گره زدن هر چیزی به برجام، مردم با گرانی و از دست رفتن سرمایه‌هایشان مواجه شده‌اند. اگر رئیس جمهور به خاطر این غصه دِق کند و بمیرد کار ارزشمندی انجام داده است.»

بسیاری از کاربران به کنایه توافق هسته‌ای و وعده‌های دولت را یادآوری می‌کنند. 

کاربری به نام یگانه توئیت کرده است: «همون قدر که به احمدی نژاد اعتراض می‌کردیم بابت دلار ۴ هزار تومنی به تو هم اعتراض می‌کنیم آقای روحانی بابت دلار ۵۵۰۰، ۵۷۰۰، ۵۷۵۰ و قیمت بعدی که نمی‌دونم چقدره! دقیقا داری چه کار می‌کنی؟!»

عده‌ای نیز سیاست خارجی دولت و حکومت را نقد می‌کنند و می‌گویند، وضعیت کنونی دلار ناشی از وضعیت سیاست خارجی منطقه‌ای ایران، به بن بست خوردن برجام و ... است. کاربری در این باره معتقد است: «از سوریه شدن میترسیدی؟ حالا ونزوئلا شدن رو ببین.»

منتقدان سیاسی دولت با شور فراوانی نظر‌های خود را درباره وضعیت دلار اعلام می‌کنند. هادی کاربری است که به سخنان انتخاباتی حسن روحانی کنایه زده و نوشته است "واقعیت‌ها را به مردم نمیگویند. بابا جمعه تمام میشه شنبه‌ای هم میاد! چطور آب و صابون بیاریم روتون رو بشوریم؟ "

ایناروس هم توئیت کرده است "خدایی با چه انگیزه‌ای بریم کار کنیم وقتی دستمزدمون داره میشه پهن." محسن هم نوشته است: "صبح حقوقم ۳۵۰ دلار بود الان شد ۲۸۰ دلار. "
تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.