// ۲۰ مهر ۹۶ ، ۰۹:۴۹
با ۲۰ خرافه و باور غلط در کشورهای مختلف دنیا آشنا شوید

خرافات تقریبا در بیشتر کشورهای دنیا وجود دارد اما این باورهای غلط از فرهنگی به فرهنگی دیگر با هم متفاوت است. مثلا در کشور پرتغال، بیشتر مردم معتقدند که به‌عقب راه رفتن بدشانسی می آورد. یا مردم اسپانیا بر اساس یک سنت و باور قدیمی، نیمه شب جشن سال نو ۱۲ حبه انگور را به نیت خوش شانسی در ۱۲ ماه سال جدید میل می کنند.

در ایران برخی از قومیت ها اعتقاد دارند که اگر هنگام تحویل سال نو، پول در دست بگیرید در تمام طول سال، جیبتان پر پول خواهد بود. یا مثلا بعضی اعتقاد دارند که اگر قیچی را باز و بسته کنید، در خانه مشاجره ای رخ خواهد داد و خوش یمن نیست، اگر در ابتدای صبح، گربه سیاه ببینید، بد یمن است یا به طور مثال، می گویند که برای در امان ماندن از چشم زخم باید در خانه اسفند دود کرد.

از آنجا که هیچ کدام از انسان ها ناراحتی، بد شانسی، غم یا بی پولی را دوست ندارند، بسیاری از آن ها حتی اگر باور عمیقی هم به این خرافه ها نداشته باشند، به این خاطر که این باورها دایم در جامعه تکرار می شود و دهان به دهان می چرخد، بنا را بر احتیاط گذاشته و سعی می کنند تا حد امکان از مسایلی که عموم مردم می گویند بد است، پرهیز کنند.

اما نکته جالب این باورها اینجاست که وقتی خرافات رایج در دیگر کشورهای جهان را می خوانید و به آن ها اعتقادی ندارید، تازه متوجه می شوید که این فکرها و عقاید تا چه اندازه می توانند نادرست و غیرمنطقی باشند و احتمالا حتی از شنیدنشان تعجب کرده و به نادانی اشخاصی که به آن باور دارند، می خندید.

در این راستا، اگر کنجکاو هستید تا با گوشه ای از باورهای نادرست مردم در فرهنگ های مختلف جهان آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

هند: گرفتن ناخن ها در شب

یکی از خرافه های کشور هند این است که می گویند اگر در شب ناخن های خود را بگیرید، اصلا خوب نیست و بد شانسی می آورد. همچنین هندی ها معتقدند در روز شنبه نباید موهای سر را کوتاه کرد.

جالب است که در ایران نیز این اعتقادات وجود دارد و فقط به جای شنبه، برخی اعتقاد دارند که در روز جمعه نباید موها را کوتاه کرد زیرا موجب توقف رشد آن می شود و در عوض بهتر است در روز چهارشنبه این کار را انجام داد.

توضیحی که اکنون برای باور نادرست ناخن گرفتن ارائه می دهند این است که در گذشته، چون بسیاری از خانه ها نور و روشنایی نداشته اند، به مردم گفته می شد که از ابزار و اشیاء تیز استفاده نکنند زیرا ممکن است به بدن خود آسیب برسانند.

روسیه: قرار دادن بطری خالی روی زمین

روس ها اعتقاد دارند که اگر بطری های خالی را روی زمین بگذارید، خوش شانسی می آورد. این باور از افسانه ای مربوط به سربازان روسیه در قرن ۱۹ میلادی گرفته شده است.

به گزارش مسکو تایمز، هنگامی که سربازان روس در شهر پاریس بودند، می توانستند با مخفی کردن بطری های نوشیدنی خود بر روی زمین، در هزینه هایشان صرفه‌جویی کنند زیرا فقط هزینه بطری هایی را پرداخت می کردند که روز میز بر جا مانده بود.

اروپا: به تخته کوبیدن

آمریکایی ها برای رفع بد یمنی روی چوب می زنند و اصطلاح «بزنم به تخته» را به زبان می آورند. این باور در واقع از اروپا به دیگر کشورهای جهان ورود کرده است. گفته می شود که در قرون وسطی، بسیاری از کلیساها ادعا می کردند که تکه ای از صلیب حضرت مسیح (ع) را دارند و معتقد بودند که زدن به روی چوب آن خوش شانسی می آورد.

این باور را ما هم در ایران داریم. وقتی می خواهیم به اصطلاح کسی چشم نخورد و از چشم زخم حسودان در امان باشد، حتما برایش روی تخته می زنیم.

ترکیه: جویدن آدامس در شب

بر اساس افسانه های ترکی، اگر کسی در شب آدامس بجود، گویی گوشت بدن مرده را می خورد. به همین خاطر، در ترکیه مردم به شدت توصیه و تاکید دارند که هرگز پس از تاریک شدن هوا آدامس نجوید.

ریشه این باور به هیچ عنوان مشخص نیست اما تقریبا همه مردم ترکیه از این کار اجتناب می کنند.

انگلستان: بیان واژه «خرگوش» در اولین روز از هر ماه

در انگلستان مردم برای خوش شانسی، در اولین روز از هر ماه کلمه «خرگوش» را به زبان می آورند. این رسم تقریبا ۲ هزار سال است که در این کشور انگلیسی رواج دارد و گفته می شود از قرن ۱۹ شکل گرفته است.

بر اساس افسانه ها، اگر نخستین واژه ای که در اول صبحِ نخستین روز از هر ماه به زبان می آورید، «خرگوش خرگوش» باشد، در ادامه ماه بسیار خوش شانس خواهید بود. اگر به هر دلیلی اول صبح یادتان رفت این عبارت را به زبان بیاورید، می توانید شب پیش از رفتن به رختخواب، «شوگرخ شوگرخ» (برعکس واژه خرگوش) را تکرار کنید.

برزیل: رها کردن کیف پول یا کیف دستی روی زمین

در برزیل مردم اعتقاد دارند که اگر کیف پول یا کیف دستی خود را روی زمین رها کنید یا جا بگذارید، دچار بد شانسی مالی خواهید شد. این باور در دیگر کشورهای آمریکای جنوبی و فیلیپین نیز رواج دارد. همچنین، چینی ها هم معتقدند با جا ماندن کیف روی زمین، برکت از خانه می رود، بر ارزش و اهمیت کیف تاکید می کنند.

دلیل این اعتقاد شاید این باشد که وقتی کیف را روی زمین می گذارید، یعنی پول را بی ارزش خوانده اید.

صربستان: آب پاشیدن پشت سر مسافر

در صربستان، مردم پشت سر مسافر و عزیزانی که قرار است چند روزی خانه را ترک کنند، برای او آرزوی خوش یمنی و سلامت می کنند. آب به دلیل روشنایی و جاری بودن، خوش یمن بشمار می رود.

در ایران هم ما پشت سر فردی که به سفر می رود آب می پاشیم تا سالم و سلامت به مقصد رسیده و دوباره زود به نزد ما بازگردد.

پرتغال: به‌عقب راه رفتن

برخی از مردم کشور پرتغال تصور می کنند که عقب‌عقب راه رفتن به هیچ عنوان خوش یمن نیست و باور دارند با این کار شیطان متوجه می شود که شما کجا هستید و به کجا می خواهید بروید.

ژاپن: مخفی کردن انگشت شست در دست در گورستان

در ژاپن، مردم اغلب انگشتان شست خود را درون مشتشان مخفی می کنند. دلیلش این است که انگشت شست در این کشور «انگشت والدین» نام دارد و بر اساس افسانه ها، هنگامی که در گورستان راه می روید، باید این انگشت را درون دست تا و مخفی کنید تا به این طریق از پدر و مادر خود محافظت کرده و از مرگ آن ها پیشگیری کنید.

آلمان: آب نوشیدن به سلامتی کسی

آلمانی ها معتقدند اگر یک لیوان آب را به سلامتی کسی بنوشید، در واقع بد یمنی و حتی مرگ را برای او آرزو کرده اید. این باور ژرمن ها در یونان باستان ریشه دارد. بر اساس افسانه های یونانی، ارواح مردگان عموما از رودخانه Lethe آب می نوشند، رودی که به الهه فراموشی نسبت داده می شود. پس از نوشیدن از آب رودخانه، ارواح، پیش از ورود به دنیای اموات زندگی خود روی زمین را فراموش می کنند.

سوئد: درج حروف A یا K روی درپوش چاله های

کمتر کسی به نقش و نوشته های درج شده روی درپوش های چاه های شهری دقت می کند، اما سوئدی اعتقاد دارند که حروف درج شده روی آن ها می تواند موجب خوش شانسی یا بدشانسی بشود. درپوش هایی که روی آن ها K حک شده، موجب خوش شانسی می شوند زیرا حرف آغازین واژه سوئدی به مفهوم «عشق» است.

درست برعکس، اگر حرف A روی درپوش نوشته شده باشد مفهوم خوبی ندارد و می گویند موجب بدیمنی است. حرف آ آغازگر واژه ای سوئدی به مفهوم «شکستن قلب» است.

اما در واقعیت، حرف “K” سرواژه‌ی kallvatten یعنی آب تمیز و  “A” سرواژه‌ی  avloppsvatten به مفهوم فاضلاب است.

کشور رواندا: خوردن گوشت بز توسط زنان

در کشور رواندا اعتقاد دارند که زنان نباید گوشت بز مصرف کنند زیرا موجب توقف رشد موها و لجاجت و خیره‌سری می شود. البته برخی می گویند که این خرافه را مردان باب کرده اند تا خودشان به تنهایی گوشت های بز را میل کنند.

چین: شماره ۴

برخی از مردم در کشور چین از عدد ۴ گریزان هستند. همان طور که برخی از ایرانی ها عدد ۱۳ را نحس می دانند، عدد ۴ برای چینی ها شوم و بد یمن است. دلیلش هم این است که تلفظ عدد ۴ به زبان چینی، به آوای واژه «مرگ» تشابه زیادی دارد و به همین خاطر چندان از این رقم خوششان نمی آید.

روسیه: گل زرد

همانند همه کشورهای جهان، اهدای گل به فرد موردعلاقه تان، نشانه عشق و محبت است. اما روس ها اعتقاد دارند که گل زرد چندان خوش یمن نیست و می تواند باعث جدایی و خیانت دو دلداده به هم و حتی مرگ یکی از آن ها بشود. به همین خاطر، در این کشور هرگز دو نفر به هم گل زرد هدیه نمی دهند.

مصر: باز و بسته کردن قیچی بدون اینکه چیزی با آن برش دهید

در مصر، خرافات متعددی در رابطه با قیچی وجود دارد. اول اینکه، اگر قیچی را بدون بریدن چیزی، چند بار باز  بسته کنید، نشانه خوبی نیست و ممکن است دعوا راه بیفتد یا مثلا می گویند اگر قیچی را باز در جایی رها کنید، بد شانسی می آورد.

هر دو خرافه رایج در مصر در ایران نیز وجود دارد و مادبزرگ ها همیشه تاکید داشتند که قیچی را باید بسته و سرجایش بگذارید تا ناراحتی به خانه نیاورد.

کره جنوبی: خوابیدن در اتاقی که پنکه روشن است

مرگ با پنکه یکی از کابوس های شهروندان کره جنوبی به شمار می رود. به همین خاطر آن ها هرگز در اتاقی در بسته که در آن پنکه روشن است نمی خوابند. آن ها تصور می کنند اگر فردی برای زمان طولانی در مقابل باد پنکه دراز بکشد، دچار کاهش دمای بدن، از دست رفتن آب بدن و حتی خفگی می شود.

ایتالیا: نوشتن نامه عاشقانه به ژولیت

سال هاست که مردم به ورونا سفر می کنند تا نامه های عاشقانه خود را برای ژولیت ارسال کنند. آن ها اعتقاد دارند که این کار برای عشقشان خوش شانسی به دنبال خواهد داشت. عاشقان دلباخته همچنین می توانند از خانه باستانی Casa di Giulietta که از قرن ۱۴ میلادی برجا مانده دیدن کنند که اکنون به موزه تبدیل شده است.

گفته می شود که این خانه الهام بخش شکسپیر برای خلق داستان عاشقانه رومئو و ژولیت بوده است.

اسپانیا: خوردن انگور در روز سال نو

مردم اسپانیا در نیمه شب سال نو، ۱۲ حبه انگور در دهان خود می گذارند تا بدین طریق، بدشانسی و ناراحتی را از ۱۲ ماه سال زندگی خود در سال جدید دور کنند. آن ها معتقدند که خوردن انگور موجب خوش شانسی می شود.

ترکیه: انشگت شست در ایا صوفیه 

اگر به حاجیا صوفیه در شهر استانبول رفته باشید، متوجه صف طویلی در مقابل یک ستون برنزی با یک حفره به اندازه انگشت شست خواهید شد. دلیل صف بستن مردم این است که می گویند اگر انگشت خود را در جهت ساعتگرد درون این حفره بچرخانید و هم‌زمان آرزوهایتان را بیان کنید، همه آن ها برآورده خواهند شد و حاجت‌روا می شوید.

آمریکا: سکه های شانس

پیدا کردن سکه مخصوصا اگر روی سکه رو به بالا باشد، در آمریکا نشانه خوش شانسی است. آمریکایی ها می گویند وقتی یک سکه روی زمین دیدی، آن را بردار تا در تمام طول روز شانس با تو یار باشد.

منبع: thisisinsider
تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.