// ۰۳ آبان ۹۸ ، ۱۷:۴۰

"ورم ملتحمه" یا کونژنکتیویت (conjunctivitis)اصطلاحی است که برای توصیف التهاب ملتحمه ی چشم استفاده می شود و شایع ترین علت قرمزی چشم است.سفیدی چشم با پرده نازکی به نام ملتحمه پوشیده شده است
 
که ترشحات مخاطی را برای پوشاندن و نرم کردن سطح چشم تولید می کند. این پرده به طور طبیعی حاوی عروق ظریفی است که با بررسی دقیق قابل مشاهده اند و در صورت تحریک یا التهاب ملتحمه، عروق خونی آن مشخص تر می‌شوند و چشم، قرمز به نظر می رسد.

عوامل گوناگونی می توانند سبب التهاب ملتحمه شوند که شایع ترین آنها عبارتند از: عفونت ها و تحریکات محیطی.
 
از آنجا که ملتحمه بافت ساده ای است به همه محرک ها به یک گونه پاسخ می دهد و قرمز می شود. ویروس ها شایع ترین علت ورم ملتحمه عفونی هستند. برخی ویروس ها که سبب سرماخوردگی و علائمی مثل گلودرد و آب ریزش بینی می شوند نیز می توانند سبب ورم ملتحمه با علایم قرمزی و ترشح آبکی از هر دو چشم شوند. برخی دیگر ممکن است تنها یک چشم را عفونی کنند.
 
ورم ملتحمه ویروسی تنها با ترشحات آبکی همراه است و یک تا دو هفته طول می کشد تا بهبود یابد.
 
عفونت های باکتریایی هم مثل استرپتوکوک و استافیکوکوک، نیز سبب قرمزی چشم می شوند که با میزان زیادی ترشح و چرک همراه است. در عفونت های حاد میزان ترشح چرک به حدی زیاد است که مشاوره ی فوری با چشم پزشک لازم می شود.
 
برخی از عفونت های باکتریایی مزمن ترند و ممکن است ترشح ناچیزی داشته باشند، در نتیجه هنگام صبح پوسته های خفیف و اندکی روی پلک ها ایجاد می شود.
 
نوعی ورم ملتحمه حاد و شدید در نوزادان تازه متولد شده دیده می شود که با احتمال درگیری سایر قسمت های بدن همراه است و در صورت بروز باید سریعاً به اورژانس چشم مراجعه شود.
 
ورم ملتحمه عفونی چشم اعم از باکتریایی یا ویروسی می تواند کاملاً واگیردار باشد. بنابراین باید از تماس با وسایلی که با اشک بیمار آلوده شده اند اجتناب کرد.
 
یک نوع ورم ملتحمه که باعث ترشح چشم می گردد، در اثر آلرژی ایجاد می شود. برخی از آلرژی ها مثل تب یونجه سبب خارش شدید چشم می شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تنها قرمزی ایجاد کنند.
 
حتی علت ورم ملتحمه می تواند محرکات محیطی مثل دود یا گاز باشد.
 
چندین بیماری چشمی دیگر وجود دارند که باعث قرمزی چشم می شوند و در صورت عدم شناخت و درمان به موقع، می توانند به نابینایی منجر شوند و افتراق آنها از ورم ملتحمه بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل ارزیابی و معاینه دقیق چشم توسط چشم پزشک الزامی است.

منبع : تکناز

 

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.