// ۲۵ مرداد ۹۶ ، ۲۰:۴۶
واقعیتی عجیب از قدرت عنکبوت ها در نابودی حیات بشر

اختصاصی «تابناک با تو»؛ عنکبوت ها در ردیف موجوداتی قرار دارند که بیشتر مردم از آنها می ترسند. حتی اگر عنکبوت ها کوچک باشند، این موجودات پشمالو و مودار با چند تا چشم از جمله حرفه ای ترین شکارچیان سیاره ی زمین هستند. آنها برای گرفتن شکار خود مکانیسم فوق العاده ای دارند، و شبکه ای از تورها را بافته و در یک موقعیت استراتژیک قوی قرار می دهند. عنکبوت ها برای گرفتن صید از جان مایه نمی گذارند، و به اصطلاح حتی یک عضله از بدنشان هم تکان نمی خورد.

آیا عنکبوت ها می توانند حیات انسانها را به خطر بیندازند؟
ما انسانها می دانیم که این حشرات با وجود ترسناک بودن شکل و ظاهرشان حتی اگر بزرگ و گُنده هم باشند، نمی توانند ما را بخورند و از میان ببرند. اما دو  زیست شناس تصمیم گرفتند تا به این سؤال پاسخ بدهند که آیا عنکبوت ها می توانند خطر جدی برای زندگی انسان ها داشته باشند؟


براساس تحقیقات دو زیست شناس به نام های «مارتین نیفلر» و «کلاس برک هوفر»، جامعه ی جهانی عنکبوت ها سالانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تُن غذا شکار می کنند، این در حالی است که وزن همه ی عنکبوت های جهان روی هم رفته ۲۵ میلیون تُن است. مجموع  توده زیستی انسان های کره زمین (biomass) هم به حدود ۲۸۷ میلیون تُن می رسد، به این معنا که عنکبوت ها به راحتی می توانند به سیطره ی بشر بر روی زمین پایان دهند.

 

آیا عنکبوت ها می توانند حیات انسانها را به خطر بیندازند؟

 

عنکبوت ها همه جا هستند. مهم نیست در کدام گوشه ی کره ی زمین باشید. آنها درون رختخواب، داخل حمام، آشپزخانه، باغچه، در جنگل ها و حتی بیابانها و مکان های غیرقابل سکونت هم وجود دارند. براساس آمار و ارقام عنکبوت ها در ۶۸ درصد دستشویی ها و ۷۵ درصد رختخواب های مردم کالیفرنیای شمالی پیدا می شوند. در این راستا شاید یک مقایسه بتواند به ما کمک کند. وزن کشتی تایتانیک ۵۲ هزار تُن بود. وزن جمعیت عنکبوت های جهان معادل با وزن ۴۷۸ کشتی تایتانیک است.

 

آیا عنکبوت ها می توانند حیات انسانها را به خطر بیندازند؟
 
تراکم جمعیت عنکبوت ها ۱۳۱ عنکبوت در هر متر مربع است که در شرایط ایده آل می تواند به ۱۰۰۰ عنکبوت در هر متر مربع هم برسد. ۴۵۷۰۰  گونه عنکبوت در سراسر جهان وجود دارد.  عنکبوت ها به جز آنتراکتیکا و اقیانوس ها در همه جای زمین هستند.


این حشرات می توانند روزانه ده درصد وزن بدن خود غذا بخورند، یعنی یک توده ی ۸۰۰ کیلوگرمی از عنکبوت ها می تواند یک انسان ۸۰ کیلوگرمی را در طول یک روز بخورد. نتایج این تحقیق نشان می دهد که ما انسانها بسیار خوش شانس هستیم که عنکبوت ها به اندازه ی کافی در طبیعت غذا دارند که نخواهند انسانها را شکار کنند.

 آیا عنکبوت ها می توانند حیات انسانها را به خطر بیندازند؟

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.