// ۲۴ تیر ۹۷ ، ۰۲:۰۰

معماری‌ های کنار جاده‌ای در دهه ۱۹۳۰ میلادی در جنوب کالیفرنیا زمان اوج خود را پشت سر می‌گذاشتند. اما پس از مواجه شدن با انتقادهای فراوان، روند ساخت آنها متوقف شد.در این گزارش با سایت سرگرمی چفچفک همراه باشید.

البته دوباره اخیرا بخت با این طراحی یار شده و شاهد بازسازی یا استفاده مجدد از ساختمان‌ های عجیبی در کالیفرنیا هستیم؛ از دونات غول‌پیکر گرفته تا کفش‌فروشی به شکل یک کفش بزرگ، بستنی‌فروشی به شکل جغد بزرگ، هات‌داگ بزرگ به عنوان ساندویچ‌فروشی و …

شاید بتوان گفت کمتر منطقه‌ای در جهان را می‌توان یافت که به اندازه جنوب کالیفرنیا در خود ساختمان‌ های عجیب و غریب داشته باشد.

این طرح‌ ها معماری پروگراماتیک نامیده می‌شوند که به طور غیر رسمی معماری عجیب‌ و غریب، پاپ یا کنار جاده‌ای هم گفته می‌شوند. این معماری محصول دهه ۱۹۲۰ میلادی است که به عنوان تبلیغی برای ماشین‌سوارها طراحی شد تا نظر سواری‌ های گذری را به خود جلب کند.

وقتی استفاده از خودرو مرسوم شده بود، مردم دنبال مکان‌ هایی بودند که بتوانند با ماشین به آنجا سفر کنند. به همین خاطر بسیاری از مغازه‌ها برای جلب توجه راننده‌ ها سعی کردند نمای فروشگاه خود را به شکل محصولی که ارائه می‌دهند تغییر دهند و این گرایش در جنوب کالیفرنیا بسیار مرسوم شد.

بسیاری از این ساختمان‌ ها زشت درست شده‌اند زیرا هدف آنها زیبایی معماری نبوده و فقط قرار بوده نمادی برای مغازه و محصولی باشد که ارائه می‌دهد.

این روند که اغلب موردتوجه فست فود ها قرار گرفته بود چند سال بعد متوقف شد. اما هنوز برخی از نمونه‌ های این ساختمان‌ ها همانند دونات بزرگ در نزدیکی LAX به قوت خود باقی مانده‌اند.

البته باید گفت از صدها ساختمانی که در آن دوره با معماری پروگروماتیک ساخته شده بودند فقط ۱۵ یا ۲۰ نمونه همچنان سالم باقی مانده است.

یکی از کارشناسان محلی در مورد اپیدمی این معماری در کالیفرنیا گفته، به این خاطر که مردمی با فرهنگ‌ها و تفکرات بسیار متفاوت از کشورهای مختلف جهان در این منطقه زندگی می‌کنند، ساخت ساختمان‌ های عجیب و غریب هم بسیار عادی به نظر می‌رسد.

همچنین نزدیکی به هالیوود و ارزان بودن مصالح ساختمانی نیز در رونق این گرایش بی تاثیر نبوده‌اند.

البته این معماری در حال حاضر به کالیفرنیا اختصاص ندارد و در شهرها و کشورهای دیگر جهان هم می‌توان نمونه‌هایی از آنها را مشاهده کرد.

در زیر تعدادی از این ساختمان‌های عجیب و غریب را برایتان انتخاب کرده‌ایم که می‌توانید مشاهده کنید.


پیانوی بزرگ قرمز: بلوار ونیز ۲۲۵۱ در لس آنجلس – ۱۹۷۷


Hoot Hoot I Scream: بلوار ولی ۱۲۰۱ در سن گابریل – ۱۹۳۲


The Toed Inn: جاده ۱۴۰ شانل غربی در سانتا مونیکا – ۱۹۳۱


کافه The Pup: بلوار واشنگتن غربی ۱۲۷۳۲ در کولور سیتی – ۱۹۳۴


The Brown Derby: بلوار ویلشایر غربی ۳۴۲۷ در لس آنجلس – ۱۹۳۰


کافه خوک: خیابان رزوود و لا بری در لس آنجلس – ۱۹۳۴


مرد سالسا: بزرگراه ساحل اقیانوس، مالیبو – ۱۹۸۸


کفاشی Deschwanden: بلوار چستر ۹۳۱ در بیکیرزفیلد – ۱۹۸۵


Tail o’ the Pup: بلوار La Cienega شمالی ۳۱۱ در لس آنجلس – ۱۹۵۹

ساختمان‌ های عجیب و غریب


Big Donut Drive-In: بلوار منچستر غربی در اینگلوود – ۱۹۵۵

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.