// ۱۵ تیر ۹۶ ، ۲۰:۵۵

شخصی در زندگی شما وجود داشته و بنا به دلایلی از هم جدا شده اید. طبیعی است به دلیل گذشته ای که با هم داشته اید و یا زمانی که برای هم صرف کرده اید، نتوانید به سادگی به این رابطه خاتمه دهید.

بسیاری از زوج ها که از هم جدا می شوند، سعی می کنند بعد از جدایی نیز به دوستی خود ادامه دهند، اما تنها تعداد بسیار کمی در این کار موفق می شوند. اینکه دوست ماندن با همسر و نامزد سابق، حرکتی مثبت و سازنده باشد، به عوامل بسیاری بستگی دارد. اما در 10 مورد زیر، این دوستی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

دوست ماندن با همسر,دوست ماندن با نامزد سابق

10. دوستان مشترکی دارید.

تحقیقات حاکی از آن است که اگر دوستان و خانواده بخواهند با نامزد سابق شما دوست بمانند، احتمالا شما نیز از این قضیه ناگزیر خواهید بود، اما به این معنا نیست که شما نیز مجبور به ادامه دوستی هستید.

دوست ماندن با نامزد سابق برای حفظ تعاملات صلح آمیز اجتماعی یک هدف متعالی است، اما اگر این مسئله تنها دلیل از سوی شما برای حفظ این دوستی باشد، قطعا مشکل ساز خواهد شد. فراموش نکنید شما حق دارید در مراسمی که می دانید نامزد قبلی تان در آن شرکت می کند، کمتر شرکت کنید. حتی اگر با مواجه شدن گاه به گاه با نامزد سابق خود مشکلی ندارید، دلیل نمی شود که تصمیم بگیرید دوست باقی بمانید. طبیعی است که نتوانید به نامزد قبلی تان مانند یک دوست یا آشنای ساده نگاه کنید، وقتی با دیدن او به یاد خاطرات گذشته خود می افتید.

 

9. نسبت به او حس ترحم دارید

اگر پایان بخشیدن به رابطه، خواست خودتان بوده و نامزد قبلی تان نمی تواند این جدایی را بپذیرد، شاید فکر کنید کمترین کمکی که می توانید در حقش کنید این است که دوستی تان را از او دریغ نکنید. اما بدانید وظیفه شما نیست که مرحمی بر قلب شکسته او شوید و شاید حتی حمایت شما به او حس بدتری را منتقل کرده و آسیب بیشتری به او برساند.

 

حمایت ظاهری شما موجب می شود او نتواند با جدایی مواجه شده و همچنان به شما وابسته باقی بماند. بهتر است بجای آنکه خودتان بار شکست او را بدوش بکشید، از نزدیکانش بخواهید این مسئولیت را بعهده بگیرند، و یا اگر احساس گناه می کنید، شخصا از او غذرخواهی کنید و بیش از حد این رابطه را ادامه ندهید. 

 

8. می خواهید جلوی چشمتان باشد

حتی اگر بدانید که قسمتِ هم نیستید، شاید حس اینکه نامزد سابق تان در کنار شخص دیگری خوشحال است، برایتان درد آور باشد. دوستی با نامزد قبلی شاید به شما این حس را دهد که سر راه رابطه های احتمالی او قرار گرفته اید. اما احتمالا ادامه این رویه در دراز مدت عواقب نامطلوبی برای هر دو شما در پی خواهد داشت. حتی دوست ماندن در شبکه های اجتماعی (مثلا فیس بوک) شاید موجب شود مدام به زندگی او سرک بکشید. جالب است بدانید طبق بررسی مجله Men’s Health از بین 3000 نفر، 85% اعتراف کردند که فیس بوک دوست سابق  شان را مدام چک می کنند و 17% گفتند این کار را تنها هفته ای یکبار انجام می دهند. اما بدانید چک کردن فیس بوک فرد قبلی زندگی تان تنها تنش و حسادت  شما را بر می انگیزاند. شاید بهتر باشد همدیگر را از شبکه های اجتماعی نیز حذف کنید.

 

7. احساس تنهایی می کنید.

طبیعتا در ادامه هر شکست عاطفی، برای مدتی در زندگی اجتماعی فرد، خلأیی حس می شود و بهبود آن مستلزم  گذشت زمان است. بنابراین طبیعی است در روزهای تعطیل و یا اوقات فراغت حس کنید راحت تر اید ساعاتی را با نامزد قبلی خود بگذرانید بجای آنکه به دنبال فرد تازه ای گشته و یا منتظر شخص جدیدی باشید. اما فراموش نکنید بسیار محتمل است گرفتار رابطه ای «کج دار و مریز» شوید که در اینصورت رضایت ناکافی، عشق کمتر، عدم اطمینان، و مشکلات ارتباطی بیشتری را پیش رو خواهید داشت. طبیعی است که دلتنگِ صمیمیتی شوید که پیش از این داشته اید، اما شاید برقراری ارتباط مجدد، به آرامش موقتی اش نیارزد. اگر احساس تنهایی می کنید به خانواده و دوستان خود بپیوندید و از این اوقات به نحو دیگری بهره بگیرید. 

 

6. به سندروم مرغ همسایه غازه گرفتارید.

شاید از رابطه جدید خود راضی نیستید، و ممکن است فکر کنید نامزد قبلی تان مورد بهتری بوده و بخواهید دوباره با او ارتباط برقرار کنید. اما باید بدانید که خیالپردازی در مورد شخصی که دیگر با او نیستید، کار دشواری نیست. زیرا با گذشت زمان بسیاری از رفتارهای آزاردهنده او را از یاد برده اید. اما چنین طرز فکری یک دام است و حکایت از ضرب المثل «مرغ همسایه غازه» دارد. اگر چنین باشد احتمالا شما در هیچ رابطه ای آنچنان که باید خشنود نخواهید بود. اگر با طرف مقابل خود مشکل دارید بهتر است بجای پیچیده تر کردن رابطه و بازگشت به نامزد سابق، این مسائل را با خود او حل کنید.

 

5. امیدوارید که شاید او روزی تغییر کند

شاید رابطه خود را به دلیل خیانت یا اعتیاد با او بهم زدید، اما امیدوارید از اشتباه خود پند بگیرد و به مرور زمان همانی شود که شما می خواهید. با دوست ماندن، می توانید حضور نسبی او را در زندگی خود حفظ کنید و حتی شاید باعث شوید که تغییر کند. در برخی موارد، امید برای مصالحه و آشتی می تواند به افراد انگیزه دهد تا رفتارشان را اصطلاح کنند. اما اگر نامزد سابق شما حس کند که برگرداندن شما کار چندان دشواری نیست، ممکن است بجای تلاش برای تغییر، بکوشد شما را متقاعد کند که تغییر کرده است. در اینصورت منتظر آسیب های بعدی باشید!

 

4. می خواهید او را در آب نمک بگذارید

ممکن است هدف تان از حفظ دوستی این باشد که اگر شخص بهتری پیدا نکردید به او بر گردید. نیازی به گفتن ندارد که چنین رفتاری با او منصفانه نیست، و نیز ممکن است شما را همواره در تردید باقی بگذارد. بهتر و اخلاقی تر آن است یک رابطه را کاملا به پایان برسانید، سپس وارد یک رابطه تازه شوید.

 

3. نمی گذارد به او نه بگویید

ممکن است نخواهید با او دوست باقی بمانید، اما اگر نامزد قبلی شما بخواهد و شما را رها نکند چطور؟

در اینصورت کاملا حق دارید که به این دوستی نه بگویید. مطمئن شوید که با او در مورد احساساتتان کاملا روراست هستید و (حتی نترسید اگر کار بجاهای باریک بکشد و حتی پای پلیس به میان آید)!

 

2. او همچنان عاشق شما است

اگر نامزد قبلی شما همچنان شما را دوست دارد اما شما چنین حسی به او ندارید، بهترین کاری که می توانید در حقش انجام دهید آن است که او را رها کنید. وقت گذراندن با او شاید باعث شود حس خوبی به شما دهد (به هر حال کسی بدش نمی آید به او عشق بورزند)، اما این مسئله ممکن است برای طرف مقابل تان دردناک باشد و رفتار شما او را سردرگم کند، بخصوص اگر خودتان نیز به او امید واهی بدهید.

 

حتی اگر به وضوح به او بگویید که تنها دوستان اجتماعی هستید، ممکن است به اندازه کافی این مسئله را درک نکند. فراموش نکنید آدم ها تنها آن چیزی را می بینند که دلشان می خواهد.

بهترین کاری که در این موقعیت می توانید انجام دهید آن است که ارتباط تان را تا حد ممکن با او کم کنید و اجازه بدهید فراموشتان کند.

 

1. شما همچنان عاشق او هستید

عاشق عشق قبلی بودن، و ناخودآگاه آرزوی دوباره بدست آوردنش را داشتن می تواند یک انگیزه قوی برای دوست ماندن با او باشد. اما متاسفانه این یکی از خطرناکترین توجیهات برای دوست ماندن با نامزد قبلی است. اگر نامزد سابق شما دیگر نخواهد با شما باشد، شانس چندانی برای تغییر نظر او نخواهید داشت. تلاش بیهوده ممکن است تنها منجر به شکست عشقی دوباره شده و باعث شود احساس بدی نسبت به خود پیدا کنید. بهتر است اوقات تان را با دوستانی سپری کنید که باعث شوند حس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید.

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.