// ۰۴ شهریور ۹۶ ، ۱۵:۱۹
گوسفند دریایی یکی از بامزه‌ترین جانوران

دنیای ما و حیات وحش پر شده از جانوران مختلف که آشنایی با تمام آن‌ها زمان و مطالعه بسیار زیادی می‌طلبد. حیات وحش و دنیای جانوران پر شده از موجوداتی که هر کدام شگفتی‌های خاص خود را دارند و این شگفتی‌ها و عجایب در دنیای زیر آب به وفور یافت می‌شود. در این مقاله قصد بر این است که یکی از جانوران شگفت انگیز دنیای زیر آب را معرفی کنیم که علاوه بر ظاهر بسیار جالبش قابلیت‌های بسیاری دارد و بر خلاف جثه کوچکش، توانایی‌های منحصربه‌فردش آن را در دسته دیگری از جانداران هم قرار می‌دهد.

گوسفند دریایی

گوسفند دریایی جانوری نرم تن است که ظاهری شبیه به گاو یا گوسفند دارد. نام علمی این جانور "Costasiella kuroshimae" بوده که این نام به صورت «گوسفند برگی» ترجمه می‌شود. از این جانور در زبان عامیانه به صورت "Sea sheep" یا همان «گوسفند دریایی» نام برده می‌شود. در ظاهر کلی این جانور، صورت کوچکش و دو چشم ریز به هم چسبیده آن باعث شده که این جانور شبیه به موجودات کارتونی شود و ظاهر بسیار جالب و بامزه‌ای به خود بگیرد. گوسفند دریایی در واقع یک نوع حلزون است که از جلبک‌ها تغذیه می‌کند.

اگر همچنان با دیدن تصاویر این جانور دوست داشتنی کمی تعجب کرده‌اید و به واقعیت داشتن این جانور شک دارید، شما را به تماشای یک ویدئو از گوسفند دریایی دعوت می‌کنیم:

گوسفند دریایی

گوسفند دریایی فتوسنتز می‌کند!

نکته بسیار جالب و شگفت انگیز در مورد گوسفندهای دریایی این است که این جانوران قادر به فتوسنتز هستند! درست است؛ گوسفندهای دریایی می‌توانند فتوسنتز کنند و این مسئله قابلیتی نادر برای این جانور به شمار می‌رود. هنگامی که این جانوران از جلبک‌ها تغذیه می‌کنند، گوسفند دریایی کلروپلاست جلبک را بیرون کشیده و تحت فرآیندی که «کلپتوپلاستی» نامیده می‌شود، کلروپلاست جلبک را با بدن خود ترکیب می‌کند.

گوسفند دریایی

این فرآیند غالبا توسط جانوران تک سلولی انجام می‌شود و در مورد جانوران بسیار نادر است اما وجود همین موضوع که گوسفند دریایی قادر به انجام این کار است، این جانور را به یک حلزون خورشیدی تبدیل می‌کند! گوسفند دریایی با دارا بودن همین قابلیت به راحتی می‌تواند انرژی مورد نیاز خود را از نور خورشید بگیرد. هر چند این نکته هم قابل توجه است که گوسفندهای دریایی در فرآیند فتوسنتز خیلی خوب عمل نمی‌کنند اما وجود همین مسئله که این جانوران قادر به انجام فتوسنتز هستند، آن‌ها را به موجودات خاصی تبدیل می‌کند. این جانوران می‌توانند تا ماه‌ها بدون خوردن غذا و تنها با فتوسنتز زنده بمانند.

گوسفند دریایی

طول بدن گوسفند دریایی حدودا ۵ میلی‌متر است!

گوسفند دریایی جانور بسیار کوچکی است و طول بدن آن حدودا ۵ میلی‌متر یا بیشتر است. گوسفندهای دریایی شکل‌ها مختلفی دارند و می‌توانند در رنگ‌های متنوعی یافت شوند. این جانوران در دریا زندگی می‌کنند و در سواحل و آب‌های ژاپن، اندونزی و فیلیپین یافت می‌شوند. این جانوران نسبتا کمیاب هستند اما بسیاری از افراد از آن‌ها در آکواریوم‌ها استفاده می‌کنند و از آن‌ها نگهداری می‌کنند. گوسفند دریایی در آکواریوم جلبک‌ها را می‌خورد و به پاکیزگی آکواریوم کمک می‌کند.

در انتها با یک ویدئو دیگر از این جانور دوست داشتنی همراه باشید:

گوسفند دریایی

نظر شما در مورد گوسفند دریایی چیست؟ نظرات خود را با چفچفک در میان بگذارید.

منبع boredpanda
تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.

دیدگاه ها  ۴

 1. Va hid | ۰۴ شهریور ۹۶ ، ۱۵:۲۲ | لینک
  مطالبتون خیلی خوبه !!!

  یه نظر می خواستم بدم !!تو وب !!سعی نکنید خیلیمطالب طولانی بذارید !!!حتی خیلی خوب هم باشه !!!مخاطب امروز خیلی حوصله خوندن مطالب طولانی رو نداره !!و این طوری نتیجه زحمات شما به هدر می ره !!!!با این مطالبتون عالیه !!!

  البته هر طور خودتون صلاح می دونید فقط یه نظر از یه مخاطب عادی بوده !!!!!!!!!!

  موفق هستید موفق تر باشید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • | ۴ شهریور ۹۶، ۱۵:۲۳
   تشکر بابت نظرتون
 2. فرناز فرزان | ۰۴ شهریور ۹۶ ، ۱۵:۴۶ | لینک
  خیلی جالب بود ممنون. 
 3. تکراری Tekrari | ۰۴ شهریور ۹۶ ، ۱۵:۵۸ | لینک
  سبحان الله
  چقددددددددددددر خوشگله این
  خیلی هیجان انگیزه
 4. ramin pazoki | ۰۴ شهریور ۹۶ ، ۲۳:۵۳ | لینک
  چقد قشنگه چهرش