// ۳۰ آذر ۹۶ ، ۱۴:۳۷

تست های ضریب هوشی معمولاً حاوی صدها سوال و یا حتی بیشتر هستند که هوش کلی شما را تخمین می زنند. این تست ها معمولاً طولانی و خسته کننده بوده و باعث می شوند که در میانه راه عصبانی و کلافه شده و در نهایت نیز نتیجه بیش از پیش شما را ناراحت خواهد کرد زیرا از آن چه که انتظار داشته اید کمتر بوده است. یک روانشناس به نام شین فردریک یک تست ضریب هوشی سه سوالی طراحی کرده است که به تست تفکر شناختی مشهور است. واقعیت این است که پاسخ این سوال ها بسیار ساده است اما اکثر افراد از دستیابی به پاسخ صحیح باز می مانند. در ادامه از شما می خواهیم به این سوالات پاسخ داده و نتیجه را مشاهده نمایید.

۱- مسئله توپ و چوب بیسبال

یک توپ بیسبال و چوب آن روی هم یک دلار و ده سنت قیمت دارند. قیمت چوب بیسبال یک دلار بیش از توپ است. قیمت توپ چقدر است؟

۲- مسئله دستگاه ساخت ابزار

اگر ۵ دقیقه طول بکشد که ۵ دستگاه پنج ابزار کاربردی بسازند، چه مدت طول خواهد کشید که ۱۰۰ ماشین ۱۰۰ ابزار بسازند؟

۳-مسئله قطعه نیلوفر آبی

روی یک دریاچه یک قطعه نیلوفر آبی قرار دارد که هر روز سایز آن دو برابر می شود. اگر ۴۸ روز طول بکشد که این قطعه نیلوفر آبی تمامی سطح دریاچه را بپوشاند چه مدت زمان خواهد برد که نیلوفرهای ابی نیمی از سطح دریاچه را بپوشانند؟

.

.

.

.

پاسخ ها:

سوال اول: آیا پاسخ شما ۱۰ سنت بود؟

اشتباه است! پاسخ درست ۵ سنت است. در واقع قیمت توپ ۵ سنت و قیمت چوب بیسبال ۱ دلار و ۵ سنت است و بدین ترتیب قیمت چوب بیسبال یک دلار بیش از قیمت توپ خواهد بود.

سوال دوم: آیا پاسخ شما ۱۰۰ دقیقه بود؟

اشتباه فکر کرده اید! پاسخ این است که ۵ دقیقه طول خواهد کشید که ۱۰۰ ماشین ۱۰۰ ابزار بسازند. اگر ۵ دقیقه طول بکشد که یک ماشین یک ابزار بسازد پس ۵ دقیقه طول خواهد کشید که ۱۰۰ ماشین بتوانند ۱۰۰ ابزار تولید کنند.

سوال سوم: آیا پاسخ شما ۲۴ روز بوده است؟

اشتباه فکر کرده اید! پاسخ ۴۷ روز است. گل های نیلوفر آبی نصف سطح دریاچه را در ۴۷ روز پر خواهند کرد زیرا اگر سطح پوشیده از نیلوفر آبی هر روز دو برابر شود پس تنها یک روز طول خواهد کشید که سطح دریاچه از حالت نیم پوشیده به تمام پوشیده درآید. از این رو وقتی که تمام سطح دریاچه در روز ۴۸اُم پوشیده شود روز قبل از آن نیمی از سطج دریاچه از نیلوفر آبی پوشیده شده است!

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.