// ۲۲ آبان ۹۸ ، ۰۸:۲۴

به گزارش سایت تفریحی چفچفک برگرفته از نیمروز : آرام کردن نوزاد با چه راهکارهایی امکان پذیر است؟ راه حل جامع برای روش های آرام کردن نوزاد چیست ؟ چگونه کودک بی قرار را ساکت کنیم و با کودک بی قرار چه کنیم؟

پدر و مادرهای جوانی که برای اولین بار صاحب فرزند می‌شوند در روزهای اول با گریه مادر دست پاچه می‌شوند و نمی‌دانند دقیقا چرا نوزاد دلبندشان گریه می‌کند. گریه کودک هواره کار دشواری برای والدین به حساب می‌آید. در واقع در اولین سال‌های زندگی، گریه تنها راه برقراری ارتباط نوزاد با جهان پیرامون خود است. شناسایی دلیل گریه نوزاد کار مشکلی است زیرا نمی‌دانید گریه او به دلیل گرسنگی، سرما، کثیف بودن پوشک یا درد است.

گریه نوزاد طبیعی است؟

در ابتدا باید بگوییم که اگر نوزاد شما هر روز به ویژه در ماه‌های اولیه گریه می‌کند طبیعی است و نیاز نباید دست و پای خود را گم کنید. هیچ‌چیز مانند گریه کودک نمی تواند توجه والدین را به خود جلب کند. هرچند انتظار داشتن روزی بدون گریه کودک کاملا غیر طبیعی است اما می توانید با به کارگیری استراتژی های زیر هنگام گریه کودک، او را ساکت کنید.

وقتی کودک شما در حال گریه کردن است و بوی نا مطبوعی در اطراف استشمام می کنید، مسلما می دانید که چه کار باید کرد. اما جدای از عوض کردن پوشک یا دادن شیر به نوزاد والدین کم تر از روش های جادویی برای آرام کردن گریه کودک آگاه هستند. سعی کنید در مواقع گریه نوزاد ابتدا از نیازهای اولیه آن مطلع شوید. اگر بازهم گریه نوزادتان بند نیامد می‌توانید به سرگرم کردن و بازی کردن با او بپردازید. همیشه به یاد داشته باشید که گاهی اوقات زمان می‌برد تا نیازهای کودک خود را متوجه شوید و روش‌های که برای آرام کردن نوزادتان نیاز است را یاد بگیرید.

روش های آرام کردن نوزاد

از نیازهای اولیه کودک آگاهی پیدا کنید

اگر نوزاد شما زیاد گریه می‌کند بهتر است اول از همه سراغ پوشک او بروید و اگر کثیف است آنها تعویض کنید. اگر نوزاد گریه می‌کند به دنبال نشانه‌هایی مانند بو یا رطوبت باشید و پوشک نوزاد خود را بررسی کنید اگر نیاز به تعویض دارید بلافاصله آن را عوض کنید تا پاها و اندام تناسلی آن دچار سوزش و قرمزی نشود. برای جلوگیری از همچین مشکلی باید ابتدا پاهای او را بشویید و تمیز کنید سپس از یک پماد تسکین دهنده استفاده کنید و پوشک جدید را ببندید.

سعی کنید حداقل هر دو یا سه ساعت پوشک نوزاد خود را بررسی کنید تا از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید. همیشه قبل و بعد از تعویض پوشک دست‌های خود را بشویید. سعی کنید پوشک خود را در یک اتاق آرام و تمیز تعویض کنید. گاهی دلیل گریه‌های کودک شاید بخاطر این باشد که به شما هشدار دهد پوشکش نیاز به تعویض درد.

آرام کردن نوزاد : به نوزاد خود شیر دهید

در مواقعی که نوزاد گریه می‌کند شاید می‌خواهد به شما بگوید که گرسنه است. از همین رو بهتر است تغذیه او که در ماه‌های اولیه شیر مادر یا شیرخشک است را آماده کنید. اگر نوزاد شما کمی بزرگتر است و می‌تواند غذاهای جامد بخورد، شما می‌توانید برای او غذاهای غلاتی یا غذاهای مخصوص کودک تهیه کنید. برخی از نشانه‌های رایجی که از گرسنه بودن نوزادتان خبر می‌دهند عبارتند از:

مزه کردن لب‌ها

گریه کردن

زمانی که گونه‌های او را لمس می‌کنید کودک سرش را به سمت شما برمی‌گرداند.

دست‌هایش را در دهان شما می‌گذارد.

بغل کردن کودک به پشت بعد از غذا خوردن

یکی از کارهای مهمی که مادران باید در ماه‌های اولیه زندگی نوزاد خود انجام دهند این است که بعد از اینکه غذایش تمام شد و کامل شیر خورد، بازهم ممکن است بخاطر افزایش حجم گاز در معده‌اش شروع به گریه کردن کند. بهترین راه حل برای آرام کردن نوزاد در چنین مواقع نوزاد خود را به پشت بغل کنید به گونه‌ای که معده‌اش روی شانه‌هایتان قرار گیر تا آروغ بزند. آروغ گرفتن نوزاد یکی از کارهای مهم بعد از خوردن شیر است.همانطور که نوزاد خود را بغل گرفته‌اید با یک دستتان به آرامی به پشت او ضربه بزنید یا نوازش کنید تا زمانی که کودک‌تان آروغ بزند. کودک خود را راست یا ایستاده نگه دارید تا بتواند گاز معده‌اش را آزاد کند.

آرام کردن نوزاد : چرخش پاها برای خلاص شدن از گاز معده

اگر نوزاد شما هنوز بعد از اروغ گیری در حال گریه کردن است، شاید باز هم نیاز دارند که گاز معده‌شان را آزاد کنند. از همین رو کودک را به پشت روی ک پتوی نرم بخوابانید . دهید. (دقیقا مانند زمانی که در حالا پا زدن دوچرخه هستید.) این کار را تا زمانی که گریه‌اش متوقف شود تکرار کنید. همچنین می‌توانید به پزشک خود مراجعه کنید تا قطره‌های مخصوص گاز معده به نوزاد شما بدهد. حتما با پزشک خود در مورد این مشکل صحبت کنید. این مسئله ممکن است مربوط به رفلکس اسید، عدم تحمل لاکتوز، یبوست، آنفولانزا و غیره باشد.

استفاده از پستونک برای آرام کردن نوزاد

نوزادان مخصوصا کودکان هفت ماه به بالا، یکی از عادت‌های همیشگی‌شان مکیدن است. اگر نوزاد شما بعد از تعویض پوشک، غذا خوردن و آروغ زدن شروع به گریه کردن می‌کند، ممکن است بخواهد چیزی را بمک بزند. از همین رو می‌توانید برایش یک پستونک تهیه کنید و به او بدهید تا با لثه‌هایش پستونک را فشار دهد. برخی کودکان با این کار آرام می‌گیرند و می‌خوابند.

نوزاد را موقع خوابیدن به تخت خوابش ببرید

گاهی اوقات بهترین راه حل ساده‌ترین راه حل است. نوزادی که اغلب گریه می‌کند امثر مواقع می‌خواهد به مادر بفهماند که خوابش می‌آید. آنها ممکن است خمیازه بکشند، بدخلق شوند یا خوابشان بگیرد. نوزاد را قبل از اینکه به رختخوابش ببرید مدتی او را در آغوش خود نگه دارید. بعد از آرام گرفتن او را به پشت در رختخوابش بگذارید. هیچ گونه بالشت، پتو که با پوست یا موی حیوانی پرشده است را همراه با کودک در رختخواب قرار ندهید. این موضوع موجب افزایش خطر SIDS یا سندروم مرگ ناگهانی نوزاد می‌شود.

چه زمانی نوزاد را به پزشک ببریم؟

سعی کنید در هنگام خواب کودک یک موزیک ملایم و آرام بخش برای او پخش کنید زیرا به خواب رفتن عمیق کودک کمک بسیاری می‌کند. اگر قصد خارج شدن از اتاق را دارید همیشه از یک مانیتور بچه استفاده کنید.

گفتنی است اگر کودک شما سه یا چهار ساعت در روز دائم گریه می‌کند و گریه کردن او سه روز یا بیشتر طول کشیده است بهتر است به پزشک مراجعه کنید. این می‌تواند نشانه کولیک باشد و متخصص اطفال می‌تواند برای آرام کردن بچه راهکارهایی مناسب پیشنهاد دهد.

آرام کردن نوزاد

آرام کردن نوزاد : نوزاد خود را قنداق کنید

یکی از روش‌های آرام کردن کودک که از زمان‌های قدیم نیز مرسوم بوده است قنداق کردن نوزادن است. قنداق کردن یعنی دست و پای کودکتان را به دور یک پتو کوچک بپیچید به گونه‌ای که فقط سرش بیرون باشد. قندان کردن می‌تواند موجب آرامش در نوزاد، خواب راحت و کاهش دردهای کولیکی نوزادان شود. البته  برخی از کودکان قنداق کردن و پیچیدن را دوست ندارند زیرا بدنشان بیش از حد گرم می‌شود، در این حالت می‌توانید بعد از به خواب رفتن نوزاد، پتو و یا ملحفه و یا قنداق او را آزاد و شل کنید.

برای اینکار پتوی کوچک یا ملحفه نخی را زیر پای کودک پهن کنید و کودک را روی لبه تا شده آن قرار دهید. لبه راست پتو و یا ملحفه را تا کنید و دست چپ نوزاد را بپوشانید. نوزاد دوست دارد که وضعیتی که در رحم داشته است را حفظ کند. گوشه پایین پتو یا ملحفه را بالاتر از سینه نوزاد ببرید و محکم تا کنید. گوشه چپ پتو یا ملحفه را روی آن تا کنید و لبه آن را زیر بدن نوزاد ببرید.

در آغوش گرفتن نوزاد برای احساس امنیت بیشتر

نوزادان به ویژه در ماه اولیه زندگی‌شان، به مراقبت و توجه بسیاری نیاز دارند. از همین همیشه آنها را درآغوش بگیرید تا احساس امنیت بیشتری کنند. همانطور که کودک را روی دست‌هایتان می‌گذارید به آرامی او را تاب دهید و ممکن است با شنیدن صدای ضربان قلب‌تان و چهره‌تان آرام بگیرد.

سر وصدای خانه را کم کنید

از آنجایی که برخی نوزادان صداها را دوست دارند اما برخی از آنها تمایل دارند در یک محیط آرام و تاریک باشند. از همین رو باید چراغ‌های خانه‌تان را کمرتر کنید یا چراغ اتاق کودک را خاموش کنید تا به چشم‌های او آسیب نزد. تلویزیون را یا خاموش و یا صدای آن را کم کنید و دیگر صداهای مزاحم در خانه‌تان را کمتر کنید در عوض صداهای آرامشبخش مانند صدای موسیقی دریا، باران را پخش کنید. همچنین باید دمای خانه‌تان را بررسی کنید. از بیش ز حد گرم کردن یا سرد کردن خانه پرهیز کنید.

نوزاد خود را ماساژ دهید

لمس گرمای دستانتان می‌تواند موجب تسلی دادن به نوزاد باشد به ویژه اگر آنها احساس درد در دست و پای خود کنند. از همین رو می‌توانید برای آرام کردن کودک خود بدن او را ماساژ دهید. از همین رو نوزاد خود را در تختش یا روی یک پتوی نرم قرار دهید و لباس‌هایش را در بیاورید. می‌توانید برای ماساژ دادن از روغن یا لوسیون‌های مخصوص بدن کودک استفاده کنید. اگر با ماساژ دادن نوزادتان بیشتر گریه می‌کند ماساژ را ادامه ندهید و سعی کنید به شیوه دیگری او را آرام کنید. مطمئن شوید که کودکتان معده، کمر یا پا او درد نمی‌کند. سپس با حرکاتی آرامی بدن او را ماساژ دهید.

برای کودکتان لالایی یا آواز بخوانید

اگر نوزادتان گریه می‌کند و نمی‌تواند بخوابد، گاهی اوقات راحترین راه حل بهترین راه حل است می‌توانید برای کودک خود لایی بخوانید یا فقط زمانی که به شما نگاه می‌کند با او صحبت کنید. این کار باعث می‌شود به چهره شما توجه کند و آرام بگیرد. همانطور که برای او لالایی می‌خوانید می‌توانید او را در رختخواب قرار دهید و یا در آغوش خود نگه دارید.

مهم نیست که چه لالایی برای نوزاد خود می‌خوانید، آواز خواندن باعث می‌شود نوزاد صدای شما را بشنود و آرام بگیرد.

آرام کردن نوزاد : با نوزاد خود بازی کنید

می‌توانید برای سرگرم کردن نوزاد خود و حواس پرتی او از گریه کردن با او بازی‌های مختلفی انجام دهید. به عنوان مثال، دستان خود را روی چشم‌هایتان بگذارید و به یکباره بردارید و به او بخندید و شکلک‌های جالب دربیاورید تا او را بخندانید. شما همچنین می‌توانید با کودک خود حرف بزنید و زمانی که حرف می‌زنید صورت خود را نزدیک صورت او بگیرید.

نوزاد خود را بیرون ببرید

برخی کودکان بیرون رفتن و فضای بیرون از خانه را بسیار دوست دارند. ازهمین رو زمانی که گریه می کنند و به هیچ وجه آرام نمی‌شوند می‌توانید این روش را امتحان کنید و او را در یک کالسکه امن قرار دهید و در آغوش خود نگه دارید  و در پارک قدم بزنید. کودک شما از تماشای چیزهای جدید و هوای تازه لذت می‌برد. به مدت ۳۰ تا ۱ ساعت با کودک خود به پیاده روی بپردازید. راه رفتن ممکن است کودک را آرام کند.

با نوزاد خود به دیدن دوست یا خانواده خود بروید

می‌توانید برای ایجاد تنوع و آرام کردن نوزاد خود که گریه می‌کند همراه کودکتان بیرون بروید و از خانواده یا دوستانتان سر بزنید. هوای بیرون و گردش و ماشین سوار شدن و رفتن به یک مکان جدید می‌تواند کودک شما را به هیچان بیاورد و گریه کردن را فراموش کند.

لازم به ذکر است اگر کودک خود را با ماشین بیرون می‌برید، اقدامات ایمنی مناسب را انجام دهید و از صندلی کودک استفاده کنید.

لطفا نظر خودتون رو راجب این مطلب با ما در میان بگذارید

منبع : نیمروز

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.