// ۰۵ شهریور ۹۶ ، ۱۶:۰۵
سیگار کشیدن در این کشور جُرم است

سیگار کشیدن در این کشور جُرم است

مسئولان ترکمنستان قصد دارند تا آغاز سال ۲۰۲۵ ترکمنستان را به کشوری خالی از سیگار و دخانیات تبدیل کنند. این در حالی است که بر اساس آمارهای جهانی ترکمنستان کمترین میزان مصرف توتون، تنباکو و دخانیات را دارد. پس از صدور این دستور از سوی محمداف پلیس ترکمنستان ...

تنها کشوری که سیگار کشیدن در آن جُرم است
 
در هر شش ثانیه یک نفر در جهان بر اثر سیگار کشیدن و مصرف دخانیات از دنیا می رود. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی فقط در قرن بیستم ۱۰۰ میلیون مورد مرگ براثر عوارض ناشی از مصرف توتون و تنباکو ثبت شده است. آمارها نشان می دهد که هر سال ۶ میلیون نفر بر اثر استعمال سیگار و دخانیات جان خود را از دست می دهند و ۶۰۰ هزار نفر در معرض استنشاق دودها قرار دارند.
 
اما در این میان کشور ترکمنستان سیگار کشیدن و استعمال دخانیات را به طور کامل در این کشور ممنوع کرده است. این ممنوعیت بنا به دستور رئیس جمهور ترکمنستان "قربانقُلی بردی محمد اُف" بوده است. او هر گونه خرید و فروش سیگار و توتون و تنباکو را ممنوع اعلام کرد. جریمه ی ضبط سیگار از شهروندان این کشور ۶۹۰۰ ُمنات (واحد پول ترکمنستان) است. با وجود ممنوعیت فروش سیگار در این کشور، عشق آباد پایتخت ترکمنستان شاهد بازار سیاه پر رونقی است که هر بسته سیگار را ۱۱ دلار به فروش می رساند که رقم بالایی به نظر می رسد.
 
 تنها کشوری که سیگار کشیدن در آن جُرم است

مسئولان ترکمنستان قصد دارند تا آغاز سال ۲۰۲۵ ترکمنستان را به کشوری خالی از سیگار و دخانیات تبدیل کنند. این در حالی است که بر اساس آمارهای جهانی ترکمنستان کمترین میزان مصرف توتون، تنباکو و دخانیات را دارد. پس از صدور این دستور از سوی محمداف پلیس ترکمنستان موظف به اجرای این حکم شده و با گشت زنی در خیابان های ترکمنستان با هر گونه تخلفی برخورد می کند

به نظر می رسد که اتخاذ چنین دستوری از سوی محمداُف انعکاسی از شخصیت او باشد.  از او در بیشتر اوقات تصاویری با لباس ورزشی و اسپُرت و در حال ماهیگیری و یا دوچرخه سواری منتشر می شود.
 
 تنها کشوری که سیگار کشیدن در آن جُرم است
 محمداُف، رئیس جمهور ترکمنستان 

بوتان هم از جمله کشورهایی است که تا سال ۲۰۰۴ میلادی قوانین مشابهی را اجرا کرد، اما شاهد بازار سیاهی بود که با محصولات وارداتی از سوی کشور همسایه اش هند رونق گرفته بود.
تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.