// ۰۱ آبان ۹۶ ، ۲۱:۵۰
حیوانات شاغل؛ از مارمولک پلیس تا دکتر کبوتر!

آنها کارمندان رسمی هستند، نام شان در دفتر بایگانی شرکت و سازمان ثبت شده است و حتی سمت سازمانی دارند. اینها در حالت معمولی برای یک انسان غیر عادی و تعجب آور نیست اما وقتی بدانید این ویژگی هایی که در سطر اول نوشتیم برای حیوانات است، آن وقت حسابی تعجب می کنید. این گزارشی است درباره حیواناتی که به صورت رسمی استخدام شده اند تا مسئولیت های سنگینی را بر عهده بگیرند.

1. زنبورهای متخصص
زنبورها به غیر از ویز ویز کردن، تولید عسل و نیش زدن، در هنگام خطر کارهای دیگری را هم می توانند انجام دهند و آن تشخیص هروئین و کوکائین است. محققان بسیاری اکنون در تلاش هستند تا با تربیت این زنبورهای کوچک آنها را جایگزین سگ های بزرگ فرودگاه ها کنند تا با کمک آنها مواد مخدر داخل چمدان مسافران را تشخیص دهند.
 
از مارمولک پلیس تا دکتر کبوتر

توماس نروی - پروفسور انفورماتیک دانشگاه ساسکس – با تعلیم تعدادی از این زنبورها به این نتیجه رسیده که آنها به خوبی بوی مواد مخدر را تشخیص داده و می توانند محل آنها را اطلاع دهند. در آزمایشی که روی زنبورها انجام شد، برای آنها محلول آب و شکر و مواد مخدر قرار داده شد. زنبورها شروع به مکیدن محلول آب و شکر کردند اما زمانی که به مواد مخدر رسیدند نه تنها آن را امتحان نکردند بلکه به دیگر زنبورها برای نزدیک نشدن به آن هشدار می دادند.

توماس در مصاحبه با سی ان ان گفت: «زنبورهای تربیت شده در زمان نزدیک شدن به مواد مخدر، نیش خود را به طور کامل بیرون می آورند و این روشی است که می توان فهمید آنها چیزی پیدا کرده اند. ارتش تا به حال تعداد زیادی از این زنبورها را از آزمایشگاه خریداری کرده است.»

این طرح تا به حال بیش از 55 هزار دلار هزینه داشته، در حالی که هر سگ به همراه تربیت کننده اش در حدود 14 هزار دلار هزینه دارد و همچنین ممکن است سال ها طول بکشد تا کاملا برای کمک به نیروهای پلیس آماده شود. علاوه بر این سگ ها نیز مانند انسان ها مدت زیادی نمی توانند کار کنند و در زمان خستگی، تمرکز خود را از دست می دهند.
2. دکتر کبوتر
طبق گزارش بی بی سی به تازگی دانشمندان آمریکایی روش جدیدی برای تشخیص سرطان یافته اند. در حالی که متخصصان پاتولوژی باید سال ها تحصیل کنند تا مهارت های لازم برای این کار را به دست بیاورند، کبوترها بعد از دو هفته آموزش به چنین توانایی رسیده اند.
 
از مارمولک پلیس تا دکتر کبوتر

سیستم بینایی کبوترها بسیار شبیه انسان هاست و هوش بسیار بالایی دارند. «پروفسور آرتور واسرمن» استاد دانشگاه آیووا که از محققان این طرح بوده، می گوید: «کبوترها قادر هستند چهره افراد، حروف الفبا، کپسول های دارویی خراب و حتی نقاشی های پیکاسو را تشخیص دهند. آنها همچنین می توانند بیش از هزار و 800 تصویر را به خاطر بسپارند.»

در آموزش های این کبوتران، بافت سالم و بافت سرطانی به آنها نشان داده می شد و هر بار که تشخیص درست می دادند خوراکی جایزه می گرفتند. پس از مدتی قدرت تشخیص آنها به 85 درصد رسید و کم کم می توانستند بافت سرطانی را بدون دیدن بافت سالم تشخیص دهند.

تصاویر با بزرگ نمایی های مختلف و با رنگ های گوناگون به آنها نمایش داده شد اما همیشه تشخیص درست بود. پس از بررسی های بیشتر مشخص شد که هر چهار کبوتر که تحت آموزش بوده اند تشخیص درست و یکسانی با دقت 99 درصد داده اند.

محققان معتقدند با این روش می توانند دستگاه هایی بسازند که سرطان را از روی تصویر میکروسکوپی بافت ها و بدون آزمایش در مراحل اولیه تشخیص دهند که روش بسیار ارزانی خواهد بود.
 
3. مدرسه ای برای میمون ها
چیدن نارگیل کار بسیار دشواری است البته برای انسان ها. این کار برای میمون ها که خیلی راحت از درختان بالا می روند، کار خیلی ساده ای است. تا چند دهه قبل نارگیل چینی در هند آن قدر سخت شده بود که کارخانه ها برای اولین نفری که بتواند ماشین یا روشی برای این کار اختراع کند جایزه های بسیار بزرگ در نظر گرفته بودند. در این شرایط بود که مزرعه داران به فکر استفاده از میمون ها برای چیدن نارگیل افتادند.
 از مارمولک پلیس تا دکتر کبوتر
 
امروزه در هند و تایلند مدارسی راه اندازی شده که به میمون ها، نارگیل چینی آموزش می دهد. هر میمون می تواند به طور متوسط در روز بین 500 تا 800 نارگیل بچیند. دوره آموزشی این میمون ها بین سه تا شش ماه است و در این مدت، آنها علاوه بر نارگیل چینی سه چرخه سواری نیز می آموزند. بسیاری از شرکت ها این میمون ها را شش ماهه یا یکساله اجاره کرده و استخدام می کنند و مقداری از سود به دست آمده از فروش نارگیل هایی که توسط این میمون ها چیده شده را نیز به مدرسه می دهند.
میمون ها طبق لیستی که از مدرسه اجاره داده شده اند باید بازگردانده شوند در غیر این صورت باید غرامت آنها پرداخت شود.
 
4. بیل قاچاقچی
باندهای قاچاق در کلمبیا از کبوترها نیز برای جابجایی مواد استفاده می کنند. آنها کبوتران را تعلیم داده و مواد مخدر را به پای آنها می بندند تا برای شان جابجا کنند. در بسیاری از موارد این کبوترها توانسته اند به درستی به وظیفه ای که بر عهده شان قرار داده شده است عمل کنند.
  از مارمولک پلیس تا دکتر کبوتر
 
این کبوترها بیشتر برای حمل مواد مخدر به داخل زندان و رساندن این مواد به دست زندانیان مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مشهورترین این کبوتران «بیل پیر» نام داشت که در بین زندانیان مشهور بود و آن را در آسمان به سرعت تشخیص می دادند. از آنجا که پلیس کلمبیا پس از تلاش فراوان موفق به زنده گیری بیل پیر نشد، مجبور شد به او شلیک کرده و کبوتر را بکشد.
 
5. عنکبوت ها در مزرعه
این روزها بازار مواد غذایی ارگانیک در تمام دنیا بسیار داغ است و همین موضوع باعث شده تا شرکت مواد غذایی تسکو در انگلیس هم تصمیم بگیرد بهترین مواد غذایی ارگانیک را بدون کوچک ترین استفاده از کود و ضد آفت در اختیار مشتریان قرار دهد اما مهم ترین کارمندان این شرکت گروهی از عنکبوت هاس هستند که تسکو آنها را ارتش عنکبوت ها می نامد و کار اصلی شان پاک کردن تمامی میوه ها و محصولات از حشرات موذی است.
 
 از مارمولک پلیس تا دکتر کبوتر
 
تعداد این ارتش شاید به میلیون ها عنکبوت برسد و یکی از مهم ترین نشانه های محصولات تسکو هم وجود حفره هایی روی محصولاتش است که نشان می دهد آنها توسط عنکبوت ها از آفت پاکسازی شده اند و البته ممکن است دست یا پایی از یکی از عکنبوت ها هم در این میوه ها باقی مانده باشد.
 
6. افسر آیرو
شهر آریزونا به تازگی یک افسر پلیس تازه نفس استخدام کرده است اما از عجیب ترین نوعش. این افسر پلیس یک مارمولک دراگون ریش دار به نام آیرو است که از آوریل 2016 به خاطر حس بویایی قوی اش به استخدام پلیس آریزونا در آمده است.
 
 از مارمولک پلیس تا دکتر کبوتر
 
آیرو درست مانند دیگر همکارانش پس از گذراندن مراحل اداری و گرفتن نشان به طور رسمی افسر آیرو نامیده می شود. فکر جایگزینی مارمولک ها به جای سگ ها از سال گذشته به فکر پلیس آریزونا افتاد تا برای پیدا کردن مواد مخدر، مجبور به بردن حیواناتی به بزرگی سگ ها نباشند و برای این کار تعداد زیادی از این نوع حیوانات مورد امتحان قرار گرفتند.

رئیس پلیس آریزونا در مصاحبه با بی بی سی گفت: «تحقیقات نشان داده که به طور کلی خزندگان از حس بویایی بسیار قوی برخوردار هستند و مهم تر از آن این است که بو را از فاصله ای بسیار دور نیز تشخیص می دهند. در این مدت متوجه شدیم که او تا 99 درصد به جای درست مواد مخدر اشاره کرده است، حتی از فاصله دور. البته تربیت یک مارمولک اصلا کار ساده ای نیست و حتی می توان گفت که غیرممکن است.»
 
7. دیده بان لورنزو
طوطی ها از آن دسته پرندگانی هستند که به خاطر توانایی های خاص شان طرفداران بسیاری دارند اما طرفدار اصلی این پرندگان سخنگو، یک باند تبهکار کلمبیایی است. این باند مدت زیادی است که یک طوطی به نام لورنزو را استخدام کرده و به او آموزش زبان اسپانیایی داده است. در واقع شغل اصلی لورنزو دیده بانی است.
 
از مارمولک پلیس تا دکتر کبوتر

او باید هر روز مراقب باشد تا اگر غریبه و به خصوص کسی با لباس پلیس وارد حریم خصوصی آنها شد، بگوید: «بدو، بدو، گربه دارد می آید که شما را بگیرد.»

افسر پلیس هلمن الیویرا در مصاحبه با اسکای نیوز گفت: «لورنزو تا به حال بارها افراد باند را از دست پلیس فراری داده است. او بسیار در کار خود ماهر است. یک بار پس از اخطار لورنزو، رؤسای باند همگی موفق به فرار شدند اما ما توانستیم چهار نفر از آنها را دستگیر کرده و بیش از 200 اسلحه را از مخفیگاه شان کشف کنیم. فریب دادن لورنزو نیز دشوار است زیرا او افراد پلیس با لباس شخصی را هم غریبه دانسته و باز هم همه را خبر می کند.»
 
8. میستی مهندس
رد کردن سیم از درون لوله هایی که درون دیواره های ساختمان قرار دارند کار ساده ای نیست و در ساختمان های بسیار بزرگ تقریبا غیرممکن است. برای حل این مشکل در سال 1999 یک شرکت کامپیوتری به نام فلیسیا طرح جالبی را به کار گرفت. آنها یک موش خرما به نام میستی را آموزش دادند تا چند هزار متر کابل را از لوله هایی که داخل یک بنا کار گذاشته بودند رد کند. از آن گذشته این موش خرما تمام لوله ها و تونل ها را نیز از حشرات و حیوانات موذی پاک می کرد.
 
از مارمولک پلیس تا دکتر کبوتر

این موفقیت باعث شد شرکت فلیسیا 35 موش خرمای دیگر را نیز برای این کار استخدام کند. این موش خرماها مانند کارمندان شرکت نام شان در بایگانی شرکت ثبت شده بود. اگر یکی از این موش خرماها درون تونل جان خود را از دست می داد، توسط موش های دیگر بیرون کشیده می شد.
 
9. کبوترهای جاسوس
همه با وظیفه کبوترهای نامه رسان آشنایی دارند و این که کبوتری پیغامی را به مکان دیگری برده و بدون گم شدن بازگردد، اصلا عجیب نیست اما کبوترهای جاسوس پروژه ای بود که در سال های 1950 تا 95 درصد موفقیت برای تربیت کنندگان خود به ارمغان آوردند، به طوری که از طرف کشورهای شان به آنها مدال افتخار داده شد.
 
از مارمولک پلیس تا دکتر کبوتر

این کبوترها آموزش دیده بودند در منطقه دشمن پرواز کنند و با استفاده از دوربین های خودکاری که به آنها وصل می شد، از قرارگاه های آنها عکسبرداری کنند و بدون گم کردن راه به مقر خود بازگردند. با این شگرد مسئولان اطلاعاتی می توانستند از طریقه سنگرچینی ها و نقشه های آنها برای حمله آگاه شوند. همچنین آنها می توانستند در زمانی که ارتباط رادیویی قطع می شد، مسئولیت بردن و آوردن پیام را بر عهده بگیرند.
تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.
بت اسپات