// ۲۸ آبان ۹۸ ، ۲۰:۱۶

به گزارش سایت تفریحی چفچفک برگرفته از هنر زندگی : یکی از مسائلی که برای همه والدین جالب و قابل توجه است شناخت آن‌ها توسط نوزاد است و این که نوزاد از کی مادرش را می‌شناسد و در چه سنی این شناخت صورت می‌گیرد. مادر شخصی است که زمان زیادی را با نوزاد می‌گذراند و دوست دارد بداند که فرزندش از چه زمانی او را به خوبی می‌شناسد و می‌داند که او با بقیه افراد فرق دارد. روش‌هایی وجود دارند که می‌تواند به مادر کمک کند تا نوزاد او را زودتر بشناسد. گاهی بعضی از اتفاقات و رفتارها می‌تواند مانع از شناخت نوزاد شود که بهتر است مادر آن‌ها را انجام ندهد. در ادامه مقاله به توضیحاتی در این زمینه خواهیم پرداخت.

نوزاد از کی مادرش را می‌شناسد

نوزاد از زمان 3 ماه آخر بارداری شروع به دریافت اطلاعات از اطرافش می‌کند و زمانی که به دنیا آمد نیز می‌تواند آن‌ها را به یاد آورد. مادر اولین شخصی است که کودک او را بیشتر از همه می‌بیند و زمان زیادی با او می‌گذارند.

نوزاد صدای مادر را درست از زمان جنینی می‌تواند بشناسد و زمانی که به دنیا آمد هم به آن واکنش نشان می‌دهد. بویایی اولین حسی است که در نوزاد فعال می‌شود. بوی مادر جزء بوهایی است که از همان روزهای اول شناخته می‌شود که بهترین و دوست‌ داشتنی‌ترین بو برای اوست و در 6 روز اول آن را درک می‌کند و تشخیص می‌دهد. نوزاد در روزهای اول شروع به خیره شدن به مادر می‌کند تا ظاهرش را بشناسد و جزئیات را بررسی کند اما این کار به سرعت اتفاق نمی‌افتد و زمانی را لازم دارد تا بتواند آن را به خاطر بسپارد. حس لامسه نیز جزء احساساتی است که نوزاد از وقتی به دنیا می‌آید قابلیت استفاده از آن را دارد و اگر مادر او را در آغوش بگیرد و لمسش کند احساساتی را به او منتقل می‌کند که موجب شناخت بیشتر می‌شود.

نوزاد در هفته‌های اول حالات ظاهر مادر مانند اخم و خنده‌ و در ماه اول صدای او را تشخیص می‌‌دهد. در 6 ماهگی می‌تواند مفهوم حرف‌های مادر را کم کم متوجه شود و نسبت به آن عکس‌العمل نشان دهد. در 2 ماهگی به طور کامل مادر را می‌شناسد و او را از بقیه افراد تشخیص می‌دهد.

 

نوزاد از کی مادرش را می‌شناسد | کودک چگونه مادرش را زودتر می‌شناسد

نزدیک شدن هنگام صحبت

سعی کنید از زمان به دنیا آمدن نوزاد یا حتی در زمان جنین بودنش با او صحبت کنید. در زمانی که با او صحبت می‌کنید به او نزدیک شوید (در حدی که صورتتان نزدیک به صورت او باشد) در این هنگام او می‌تواند شما را بهتر ببیند و جزئیات را به خاطر بسپارد.

همچنینین بخوانید:

تغییرات واژن در دهه های 30, 40, 50 و 60 زندگی

علت درد لگن در زنان

چشم تو چشم شدن

در زمانی که کارهای او را انجام می‌دهید یا در هنگامی که نزد شماست و یا با او صحبت می‌کنید، به چشمانش نگاه کنید که اونیز بتواند چشمان شما را ببیند. با این کار فرصتی به نوزاد داده می‌شود که زودتر مادر خود را بشناسد.

بوی خود را تغییر ندهید

حس بویایی نوزاد بسیار قوی می‌باشد. از این حس استفاده کنید تا شما را بهتر بشناسد. برای این‌ کار سعی کنید بوی بدنتان تغییر نکند، از عطرهای مختلف استفاده نکنید و از هرچیز که بوی شما را تغییر می‌دهد دوری کنید. با ثابت بودن بوی بدنتان این اجازه را به نوزاد می‌دهید که شما را زودتر بشناسد.

نوزاد از کی مادرش را می‌شناسد | با او بازی کنید

بازی مسئله خوشایندی است که فرزند شما نسبت به هر سن که دارد به آن علاقه‌مند می‌شود. بازی‌ کردن می‌تواند حس خوبی را به نوزاد منتقل کند. پس نسبت به سن او بازی مناسبی را انتخاب کنید و با او بازی کنید.

به نیازهای او به سرعت پاسخ دهید

اجازه ندهید پس از گذشت زمان زیادی از بیان خواسته نوزادتان به او پاسخ دهید. در زمانی که او با نشان دادن علائم خواسته‌ خود را بیان می‌کند به او توجه کنید و خواسته او را انجام دهید. با این عملکرد او متوجه می‌شود، همیشه کسی وجود دارد که به خواسته‌اش توجه کند و شما را به عنوان یک شخص حمایتگر خیلی زود می‌شناسد.

در کارهای روزانه او را فراموش نکنید

هیچ‌گاه خود را آن‌ قدر مشغول به انجام کاری نکنید که از نوزاد خود غافل شوید. این نوع عملکرد باعث می‌شود که او شما را به اندازه کافی در کنار خود حس نکند.

 

نوزاد از کی مادرش را می‌شناسد | مشکلاتی که باعث می‌شود کودک دیرتر مادرش را بشناسد

افسردگی بعد از زایمان

اگر مادر دچار افسردگی پس از زایمان شده باشد علاقه‌ای برای در آغوش گرفتن و بودن با نوزاد نشان نمی‌دهد. در پی این برخورد نوزاد ارتباط کمتری با مادر خود دارد و زمان مناسبی را برای شناخت مادر ندارد.

شاغل بودن مادر

اگر مادر بعد از تولد نوزاد به محل کار خود برگردد و شاغل شود، کودک بیشتر زمان خود را با مراقبت دیگران می‌گذراند و خیلی دیرتر به شناخت نسبت به مادر خود می‌رسد.

شیر ندادن صحیح

اگر مادر به طور سریع  و در زمان کوتاه به نوزاد شیر بدهد و این اجازه را به او ندهد که ارتباط لازم را برقرار کند، فرصت شناختن مادر با روش در آغوش گرفتن و لمس کردن را از نوزاد سلب می‌کند‌. پس بهتر است خیلی آرام و با حوصله فرآیند شیردهی را انجام دهید و در حین شیردهی به نوزاد، با او صحبت کنید.

ارتباط نداشتن در دوران بارداری

اگر در دوران بارداری این تصور را داشته باشید که او متوجه چیزی نمی‌شود و مخاطب صحبت‌تان قرارش ندهید خیلی دیرتر صدا شما را می‌شناسد ومتوجه تفاوت شما با بقیه افراد می‌شود.
 

نوزاد از کی مادرش را می‌شناسد | اهمیت سلامت شناسایی مادر توسط نوزاد 

اگر نوزاد شما را بشناسد به خوبی می‌داند به چه کسی باید اعتماد و احساساتش را منتقل کند و خواسته‌هایش را از او بخواهد. در نهایت به اشخاص دیگر نیز که این ویژگی‌ها را دارند اطمینان کند. در این راه او احساسات بهتری به خود پیدا می‌کند و ارتباط خوبی با خود دارد که بسیار مهم می‌باشد.
 

سوالات متداول

-از چند ماهگی خیلی واضح برای بغل مامانشون شوق نشون میدن مثلا بغل یکی دیگه باشن وقتی مامانشون میگه بیا بغلم با شوق بره سمت مامانش؟

کودک از زمانی که مادر خود را بشناسد علاقه زیادی دارد که در آغوش او باشد اما اگر توجه کنید متوجه می‌شوید نوزاد از زمان تولد بیشتر در آغوش مادر آرام می‌گیرد.

-نوزاد از چند ماهگی پدر و مادر خود را از بقیه تشخیص میدهد و با دیگران احساس ناراحتی می‌کند؟

کودک از 3 ماهگی به بعد مادر و پدرش را می‌شناسد اما بستگی به خود کودک و اطرافیانش دارد که آیا با بقیه افراد احساس ناراحتی می‌کند یا نه.

منبع : هنر زندگی

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.