// ۰۵ مرداد ۹۶ ، ۱۴:۴۷

قصر مدفون شیرین و فرهاد

 

قصر مدفون شیرین و فرهاد

قصر مدفون شیرین و فرهاد

 

 

قصر مدفون شیرین و فرهاد :

 

ایلام و ایوان غرب، سال هاست میزبان بنایی از دوران ساسانیان هستند که نماد فداکاری و آرامش خواهی فرهاد برای شیرین لقب گرفته است. طاق سنگی زیبایی که در شمال غربی استان قرار دارد و از شمال به گیلان غرب کرمانشاه، از جنوب به بخش چوار، از شرق به شیروان چرداول و از غرب به کشور عراق منتهی می‌شود.

 

 

مردم محلی، منطقه قرارگیری طاق شیرین و فرهاد را با همین نام می شناسند؛ یعنی کوشک یا طاق شیرین و فرهاد که طبق روایات شفاهی آنها بنای طاق در موقع گذر شیرین و فرهاد از این منطقه جهت استراحت بنا شده و نقل است که فرهاد در کمتر از یک نیم روز برای آسایش شیرین این بنا را برپا کرد. به همین دلیل اکثر مردم محل بخصوص ریش سفیدان این بنا را با نام طاق شیرین می‌خوانند.

 

طاق شیرین و فرهاد از نوع طاقهای سنگی است که اولین بار در سال ۱۳۷۹طی برنامه‌ای پژوهشی و مرمتی از زیر خاک بیرون آمد. اساس این بنا را طاقی سنگی با پلانی مربع شکل تشکیل می دهد که به دلیل وجود یک اتاقک نیمه زیر زمینی در آن، به نام طاق خوانده می شود.

 

این بنا در پای دامنه شرقی ارتفاعات صخره‌ای که با سنگ های لاشه‌ای پوشیده شده قرار دارد که به علت قرارگیری در مسیر فرسایش صخره‌های متلاشی شده، همیشه ترس از مدفون شدن آن وجود داشته است. منطقه گرمسیری ایوان غرب هم این بنا را در مسیر کوچ عشایری قرار داده که از آن به عنوان منطقه قشلاقی استفاده می‌کنند.

طاق شیرین و فرهاد

 

 

   قصر مدفون شیرین و فرهاد

قصر مدفون شیرین و فرهاد

 

طاق شیرین و فرهاد از نوع طاقهای سنگی است که اولین بار در سال ۱۳۷۹ طی برنامه‌ای پژوهشی و مرمتی از زیر خاک بیرون آمد. اساس این بنا را طاقی سنگی با پلانی مربع شکل تشکیل می دهد که به دلیل وجود یک اتاقک نیمه زیر زمینی در آن، به نام طاق خوانده می شود.

 

طاق شیرین و فرهاد تماما از سنگهای حجیم تراش خورده تشکیل شده که به صورت خشکه چین و بدون ملاط و به صورت رج رج بر روی هم قرار گرفته اند. برش دادن تپه هم به خاطر وضعیت ساخت بنا و عدم ریزش آن بوده است.

 

بنای طاق در فضای داخلی کاملا یکنواخت، ساده و بدون هرگونه تزئینی بوده است. در سطح داخلی بنا در حال حاضر کفی موجود نیست فقط در بخش نعل درگاهی پوششی از سنگهای تخت لاشه‌ای از جنس صخره‌های بالادست بنا پوشیده شده است.
طاق شیرین و فرهاد

 

تغییر حالت پشت بام طاق از هلالی به حالت مسطح و یکنواخت مهم ترین تفاوت این بنا با طاق های دیگر است که شیوه معماری آن را منحصر به فرد می کند. پشت بام پلکانی بنا قبل از خاکبرداری آن، در زیر لایه‌هایی از خاک و شن کاملاً مدفون بود که پس از خاکبرداری و پاکسازی این قسمت، بخش ناچیز ولی در عین حال با اهمیت شامل سه قطعه سنگ در دو ردیف ( سنگهای رج ائل ودوم پشت بام) بدست آمد که با الگو گرفتن از این قسمت باقیمانده و بررسی دقیق سنگهای جمع آوری شده در حین خاکبرداری، دیگربخشهای پشت بام باز خوانی و احیاء شدند.

 

اگر گذارتان به ایوان غرب افتاد، می توانید سری هم به ارتفاعات مانشت در شرق این شهر، کوه بانکول در شمال، کوه شیره زول در جنوب وکوه کاتوره در جنوب شرقی بزنید. اما این تنها جاذبه طبیعی ایوان غرب نیست. این شهر با رودخانه کنگیر(Cangir)، یعنی تنها رودخانه دائم و پر آب منطقه از شما پذیرایی خواهد که که از چشمه سراب بازان سرچشمه می گیرد و پس از گذشتن از دشت ایوان به طرف سومار جریان داشته و پس از آن وارد خاک عراق می‌شود.

 

 

   قصر مدفون شیرین و فرهاد

قصر مدفون شیرین و فرهاد

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.