// ۰۹ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۲۲

فرقی نمی‌کند تیم محبوب شما قرمز بپوشد، آبی یا حتی سفید؛ تاثیر رنگ لباس هر تیم را باید روی تیم حریف بررسی کرد نه خود آنها؛ دلیلش هم کاملا روشن است این بازیکنان تیم حریفند که قرار است در معرض هیجان ناشی از رنگ نارنجی لباس تیم محبوب‌شما یا انرژی حاصل از رنگ قرمز لباس آنها قرار بگیرند یا حتی به خاطر آرامش ناشی از رنگ آبی لباس تیم محبوب شما بازی را به‌راحتی واگذار کنند! حالا این شما و این هم یک بررسی جانانه روی طیف‌ رنگی لباس‌های تیم‌های حاضر در جام‌جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برای آنکه از همین حالا بدانیم تیم محبوب‌مان در برابر تیم رقیب چند- چند است.

 

مکزیک، کامرون و نیجریه 

۴ بر هیچ به نفع حریف!

 تیم‌های مکزیک، کامرون و نیجریه با لباس‌هایی به رنگ سبز البته بهتر است بگوییم طیف‌های متنوعی از رنگ سبز در میدان حاضر می‌شوند.

روانشناسی رنگ‌ها,آرامش قبل از توفان, آرامش‌بخش 

 فکرش را بکنید لباسی که می‌پوشید بدون اینکه بخواهید یا حتی بدانید به حریف‌تان آرامش بدهد و قدرت تمرکز او را به مقدار قابل توجهی بالا ببرد. حالا بماند این آرامش می‌تواند آرامش قبل از توفان باشد اما هرچه که هست اگر حریف‌ باهوش باشد می‌تواند در لحظه‌های حساس بازی از این ویژگی به نفع خودش استفاده کند! روانشناسان معتقدند رنگ سبز رنگ احساس ثبات و امنیت است بنابراین تیم‌هایی که قرار است با لباس سبز در میدان حاضر شوند باید خیلی با زکاوت باشند تا بتوانند از احساس ثبات و امنیتی که ناخواسته در حریف ایجاد می‌کنند به نفع خودشان استفاده کنند و به قولی درست در لحظه‌ای که بازیکن حریف احساس امنیت می‌کند و خیالش از بابت پیروز میدان بودن راحت است ورق را به نفع خودشان برگردانند. اما اتفاق مهم‌تر اینکه رنگ‌درمانگران معتقدند از رنگ سبز به‌خاطر تاثیری که روی عملکرد غده‌تیموس، شش‌های پایینی، قفسه سینه و شانه‌ها دارد می‌توان برای مبارزه با خستگی‌های شدید استفاده کرد بنابراین تیم‌هایی که با لباس سبزرنگ در میدان حاضر می‌شوند باید حواس‌شان باشد که حریف‌شان خستگی‌ناپذیر است و برای غلبه بر آنها باید خیلی بیشتر از آنچه فکرش را می‌کنند، انرژی صرف کنند! 

رنگ سبز و آوانس پشت آوانس به حریف

 وقتی رنگ سبز را برای حاضر شدن در زمین فوتبال انتخاب می‌کنیم بدون اینکه بخواهیم به حریف آوانس می‌دهیم آن هم نه یکی و دوتا بلکه چندین و چندتا! 

رنگ سبز ناخودآگاه به بازیابی تعادل و هماهنگی کمک می‌کند. حالا خودتان حساب کار را بکنید، آن هم وقتی که می‌دانید بازتاب این رنگ در چشمان حریف به او کمک می‌کند تا هم تعادل بیشتری داشته باشد و هم هماهنگی بیشتری روی عضلاتش! از طرف دیگر به خاطر شور و نشاطی که در رنگ سبز است به همین راحتی‌ها نمی‌شود روی ذهن حریف تاثیر گذاشت. فکرش را بکنید توپ مدام در زمین سبزپوشان و بین اعضای تیم پاس‌کاری می‌شود اما آنها حتی لحظه‌ای هم خم به ابرو نمی‌آورند!

 

سبزها به این راحتی‌ها عقب نمی‌نشینند

 پوشیدن رنگ سبز با همه آوانس‌هایی که به تیم حریف می‌دهد برای تیم‌های سبزپوش هم امتیازهایی دارد که مهم‌ترین امتیاز برای تیم‌هایی است که طیف روشنی از رنگ سبز را برای لباس‌شان انتخاب می‌کنند.  انتخاب این رنگ ناخودآگاه در طرف مقابل احساس دودلی ایجاد می‌کند و نتیجه اینکه حریف برای تصیمم گرفتن درباره بهترین عملکرد در لحظات حساس به‌خصوص پاس‌کاری‌های نهایی که احتمال منجر به گل شدن‌شان بالاست، ضعیف عمل می‌کند. امتیاز دیگر این رنگ فارغ از طیف تیره یا روشنش تداعی کردن این حس در ذهن حریف است که سبزپوش‌ها افرادی هستند بسیار قوی و بااراده و اتفاقا توانمند در تصمیم‌گیری‌های آنی. بنابراین به این راحتی‌‌ها نمی‌شود آنها را به زانو در آورد! 

برزیل، اکوادور، کلمبیا و استرالیا 

زردها، پیرون میدانند!

 تیم‌های برزیل، اکوادور، کلمبیا و استرالیا با لباسی به رنگ زرد وارد میدان می‌شوند؛ هرچند بهتر است بگوییم پیروز میدان می‌شوند!

 

روانشناسی رنگ‌ها,آرامش قبل از توفان, آرامش‌بخش  

تحقیقات نشان داده قرار گرفتن در معرض رنگ زرد متابولیسم(سوخت‌وساز) بدن را بالا می‌برد. با در نظر گرفتن این ویژگی یک حساب و کتاب ساده نشان می‌دهد که بازیکنان تیم حریف بعد از اینکه یک نیمه تمام در معرض این رنگ قرار می‌گیرند دیگر توان زیادی برای ادامه نیمه دوم با همان انرژی اولیه برای‌شان باقی نمی‌ماند. در حقیقت این بازیکنان دیگر همان بازیکنان پرانرژی و پر جنب و جوش دقایق اول بازی نیستند بنابراین نیمه دوم کاملا به نفع تیم‌هایی تمام می‌شود که زرد می‌پوشند. فقط کافی است زردپوش‌ها از تاثیر ناخودآگاه رنگ لباس‌شان آگاه باشند تا در نیمه اول درست و حسابی حریف را خسته کرده و در نیمه دوم هم بازی را به نفع خودشان تمام کنند! 

• یک برگ برنده دیگر

 طبق تحقیقات انجام شده قرار گرفتن طولانی‌مدت در مقابل رنگ زرد افراد را مضطرب می‌کند. 

حالا فکرش را بکنید بازیکنان تیم حریف که ۹۰ دقیقه تمام با رنگ زرد محاصره می‌شوند باید چه میزان اضطرابی را تحمل کنند! تازه این اضطراب جدا از همه دلواپسی‌های آنها به خاطر حساسیت‌های بازی‌های فوتبال در جام‌جهانی است. این هم یک برگ برنده دیگر برای زردپوشان.

 • چند امتیاز ناقابل به حریف 

قرار نیست همه‌چیز به نفع زردپوشان تمام شود.

  رنگ زرد قدرت و سرعت تفکر و تصمیم‌گیری بازیکنان حریف را بالا می‌برد و احساس امیدواری و مثبت‌گرایی به آنها می‌دهد بنابراین بازیکنانی که در معرض این رنگ قرار می‌گیرند با اعتماد به نفس بیشتری در زمین طرف مقابل حاضر می‌شوند. از طرفی ژاپنی‌ها هم معتقدند زرد رنگ شجاعت است بنابراین نگاه کردن به آن نه‌تنها توان بیشتری در افراد ایجاد می‌کند بلکه میل به رقابت و مبارزه‌ را هم در آنها افزایش می‌دهد! 

کرواسی، اسپانیا، شیلی، کاستاریکا، سوئیس، پرتغال، بلژیک، روسیه و کره جنوبی

دو- دو مساوی

 شواهد نشان می‌دهد رنگ قرمز طرفداران زیادی در میان تیم‌های فوتبال شرکت‌کننده در جام‌جهانی فوتبال امسال دارد.

 

روانشناسی رنگ‌ها,آرامش قبل از توفان, آرامش‌بخش 

 تیم‌های کرواسی، اسپانیا، شیلی، کاستاریکا، سوئیس، پرتغال، بلژیک، روسیه و کره جنوبی همه رنگ قرمز را برای حاضر شدن در زمین بازی انتخاب کرده‌اند؛ قرمز پوشیدن همان و به تصویر کشیدن روحیه‌ای به شدت تهاجمی در نگاه بازیکنان تیم حریف هم همان! وقتی تیمی‌ با لباسی به رنگ قرمز در زمین حاضر می‌شود ناخودآگاه این تصور را در ذهن بازیکنان تیم حریف ایجاد می‌کند که در این بازی خبری از نرمش و انعطاف نیست و کاملا برعکس باید خودشان را برای کنار آمدن با روحیه تهاجمی تیم مقابل آماده کنند. رنگ قرمز رنگی است بسیار قدرتمند و با نیرویی کم‌وبیش غیر قابل کنترل تا جایی که برخی کارشناسان معتقدند بهتر است از آن در سطح بالای کمر استفاده نکرد زیرا این خطر وجود دارد که این رنگ ضربان قلب را بیش از حد تحریک کند بنابراین وقتی تیمی با لباس قرمز در زمین فوتبال حاضر می‌شود باید مراقب هیجانات و نیروی عجیبی که در درون خودش احساس می‌کند، باشد به‌خصوص که این نیروی عجیب همان چیزی است که می‌تواند آنها را پیروز میدان کند یا برعکس! 

• یک امتیاز به نفع قرمزپوشان

 از طرف دیگر طبق تحقیقات علمی انجام شده قرار گرفتن در معرض رنگ قرمز باعث سریع‌تر شدن ضربان قلب و افزایش تعداد تنفس می‌شود؛ خب، این هم یک امتیاز دیگر که نصیب قرمزپوشان می‌شود. 

چه چیزی از این بهتر که تیم حریف به خاطر بالا رفتن ضربان قلب و تعداد تنفس‌هایش خیلی زودتر از زمان معمول توانش را از دست بدهد! بازیکنان قرمزپوش باید درست و حسابی مراقب اوضاع باشند. از آنجا که قرمز رنگی انرژی‌زا و نیروبخش است، رنگ لباس‌ آنها ناخودآگاه انرژی و نیروی تیم حریف را بالا می‌برد. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض رنگ قرمز باعث بروز پرخاشگری هم می‌شود بنابراین مشاهده هیچ‌گونه رفتار خشونت‌آمیز و پرخاشگری در طول بازی از طرف بازیکن‌های حریف غیر قابل پیش‌بینی نیست.

 

• کمی‌ تا قسمتی غیرقابل پیش‌بینی

  نور قرمز بزرگ‌ترین طول موج و کمترین فرکانس را دارد و به همین دلیل از نظر قوانین فیزیکی در محاصره رنگ قرمز قرار گرفتن ترشح آدرنالین را در بدن بالا می‌برد. 

بالا رفتن آدرنالین هم که منجر به افزایش شدت ضربان قبل و کارایی بهتر و بیشتر آن می‌شود. از طرف دیگر آدرنالین رگ‌های متصل به ماهیچه‌ها را گشاد کرده و باعث افزایش قند در خون می‌شود. همه اینها را گفتیم تا حواس‌تان باشد قرمز پوشیدن تیم محبوب‌تان همانقدر که به نفعش تمام می‌شود می‌تواند به نفع تیم حریف هم باشد!

 

الجزایر، آمریکا، غنا، آلمان، انگلیس، ایران

 یک- یک مساوی سفیدپوشان جام‌جهانی فوتبال ۲۰۱۴ از این قرارند: الجزایر، آمریکا، غنا، آلمان، انگلیس و البته تیم کشورمان ایران.

 

روانشناسی رنگ‌ها,آرامش قبل از توفان, آرامش‌بخش 

 اما داستان از آنجا شروع می‌شود که آرامش ناشی از قرار گرفتن در معرض این رنگ اجازه نمی‌دهد تیم حریف به بازی تهاجمی فکر کند بنابراین فقط کافی است تیم‌های سفیدپوش کمی زکاوت به خرج دهند و درست برخلاف تصویری که در ذهن تیم مقابل ایجاد کردند، یک بازی تهاجمی به نمایش بگذارند و به همین راحتی افسار بازی را در دست بگیرند! البته مهم‌ترین تاثیری که انتخاب رنگ سفید در تیم مقابل می‌گذارد احساس آرامش است. سفیدپوشان حتی در بحرانی‌ترین شرایط هم بدون اینکه بدانند یا حتی بخواهند بازیکنان حریف را به آرامش دعوت می‌کنند و همین آرامش است که ممکن است کار دست‌شان بدهد بنابراین متاسفانه برای سفیدپوشان شرایط آنقدرها هم که به نظر می‌آید، مساعد نیست! 

• غافل نشوید

 از طرف دیگر حضور رنگ سفید باعث می‌شود فضا بازتر و بزرگ‌تر به نظر بیاید و این دقیقا چیزی است که اگر تیم سفیدپوش از آن غافل بماند می‌تواند به نفع تیم حریف استفاده شود. تیم حریف به خاطر تاثیر رنگ سفید حلقه دفاعی سفیدپوشان را باز و قابل نفوذ می‌بینید و همین باعث می‌شود با اطمینان بیشتری دست به حمله و حتی ضد حمله بزند و به‌راحتی سفیدپوشان را غافلگیر کند. 

یونان، ژاپن، اروگوئه، فرانسه، هندوراس، آرژانتین و بوسنی و هرزگوین ۳بر هیچ به نفع آبی‌پوش‌ها

 باید به تیم‌هایی که رنگ‌ آبی را برای لباس‌های‌شان در جام‌جهانی فوتبال ۲۰۱۴ انتخاب کرده‌اند، تبریک گفت چرا که این تیم‌ها دانسته یا ندانسته شرایط را برای آنکه پیروز میدان باشند فراهم کرده‌اند! تیم‌هایی مثل یونان، ژاپن، اروگوئه، فرانسه، هندوراس، آرژانتین و بوسنی و هرزگوین تیم‌های آبی‌پوش جام‌جهانی امسال هستند.

 

روانشناسی رنگ‌ها,آرامش قبل از توفان, آرامش‌بخش 

 اما داستان پیروز میدان بودن این تیم‌ها از این قرار است: ویژگی رنگ آبی آرامش‌بخش بودن آن است و اتفاقا همین ویژگی است که به نفع تیم آبی‌پوش تمام می‌شود؛ تیم حریف ناشی از دریافت همین حس آرامش، نمی‌تواند بازی چندان پرتحرکی ارائه بدهد در نتیجه نباید تعجب کنیم اگر توپ را بیشتر در زمین آبی‌ها ببینیم. از نظر علمی هم رنگ آبی باعث کاهش ضربان قلب و حرارت بدن می‌شود که هر دو عاملی در جهت ضربه زدن به تیم حریفند؛ چراکه پایین بودن ضربان قلب و حرارت بدن مانع سرعت و چابکی بازیکنان تیم حریف می‌شود. از طرف دیگر رنگ آبی احساس درون‌گرایی را در افراد زنده می‌کند که خب همین ویژگی کافی است برای آنکه اعضای تیم به جای کار گروهی و پاس‌کاری‌های به‌موقع با یکدیگر بدون آنکه خودشان بخواهند تک‌روی کنند. با این همه نباید منکر شد قرار گرفتن در معرض رنگ آبی کارایی اعضای تیم رقیب را هم بالا می‌برد اما از آنجا که این افزایش کارایی همان‌طور که توضیح داده شد با درون‌گرایی همراه می‌شود در بازی‌ای مثل فوتبال که یک بازی تیمی است راهی به جایی نمی‌برد. 

هلند و ساحل عاج

یک گل به خودی

 از قرار رنگ نارنجی با همه هیجانی که در خودش دارد چندان مورد توجه تیم‌های فوتبال امسال قرار نگرفته است. تنها تیم‌هایی که در جام‌جهانی ۲۰۱۴ با طیفی از این رنگ وارد زمین بازی می‌شوند، تیم‌های هلند و ساحل عاج هستند. نارنجی از دسته رنگ‌های گرمی است که انتخاب آن یعنی زمینه‌سازی برای تماشای یک بازی گرم، پرشور و نشاط و البته پر از هیجان!

 

 

روانشناسی رنگ‌ها,آرامش قبل از توفان, آرامش‌بخش 

 انتخاب لباس نارنجی باعث می‌شود تیم حریف ناخودآگاه به تحرک بیشتر ترغیب شده و نتیجه هم اینکه بسیار پویاتر در زمین بازی حاضر شود درضمن نارنجی رنگی انرژی‌زا هم هست و همین می‌تواند شرایط را برای تیم حریف مساعدتر کند. اما عجله نکنید طبق شواهد انتخاب این رنگ بیشتر به نفع تیمی است که آن را می‌پوشد نه تیم حریف. ماجرا از این قرار است که نارنجی از رنگ‌های پیشرونده است یعنی با خطای دیدی که ایجاد می‌کند فضا را کوچک‌تر از آنچه هست نشان می‌دهد بنابراین وقتی بازیکنان تیم حریف در معرض این رنگ قرار می‌گیرند ناخودآگاه خود را در برابر تیمی غیرقابل نفوذ تصور می‌کنند؛ تیمی که بازیکنان آن از خط دفاع گرفته تا نوک حمله اجازه رخنه به کسی نمی‌دهند! 

• به چشم می‌آیند

  انتخاب رنگ نارنجی یک مزیت دیگر هم برای اعضای تیم‌های هلند و ساحل عاج دارد آن هم اینکه این رنگ به آنها اجازه می‌دهد بدون هیچ سر و صدایی و حتی قبل از اینکه بازی را شروع کنند درست و حسابی جلب‌توجه کنند. 

 لازم به یادآوری هم نیست که این جلب توجه همانقدر در بالا بردن روحیه و اعتماد به نفس اعضای این تیم‌ها اثر دارد که در تضعیف روحیه و احساس ضعف تیم حریف در مقابل آنها!

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.