// ۰۲ آذر ۹۸ ، ۲۱:۱۲

به گزارش مجله سرگرمی چفچفک به نقل زومیت AMD طی روزهای اخیر پردازنده‌ی جدیدی را با نام Athlon 3000G و قیمت ۴۹ دلار معرفی کرده است که امکان اورکلاک کردن آن نیز وجود دارد.

به‌نظر می‌رسد AMD قصد دارد حضوری جدی‌تر در بازار پردازنده‌های مرکزی (CPU) اقتصادی داشته باشد و در این حوزه سهم بازار اینتل را بگیرد. AMD دو روز پیش جدیدترین پردازنده‌ی اقتصادی‌اش را با قیمت بسیار پایین معرفی و روانه‌ی بازار کرد؛ اتلون ۳۰۰۰ جی (AMD Athlon 3000G) با قیمت ۴۹ دلار آمریکا (معادل ۴۰ پوند) روانه‌ی بازار می‌شود. این پردازنده‌ی جدید به‌لطف بهره‌مندی از قابلیت اورکلاک و همچنین داشتن پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع، به‌طور ویژه به‌منظور رقابت با محصولات اینتل در بازار پردازنده‌های اقتصادی تولید شده است.

پردازنده‌ی جدید AMD که به‌منظور رقابت با پردازنده‌ی اقتصادی پنتیوم جی ۵۴۰۰ اینتل (Intel Pentium G5400) معرفی شده است، در مقایسه با قیمتش، از مشخصات سخت‌افزاری مناسبی بهره می‌گیرد. جالب است که Athlon 3000G قیمتی پایین‌تر از بسیاری از بازی‌های ویدئویی دارد که امروزه توسط شرکت‌های مختلف‌ بازی‌ساز به بازار عرضه می‌شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد، Athlon 3000G در برخی پردازش‌های خاص عملکردی بهتر از پردازنده‌ی Pentium G5400 اینتل دارد.

AMD تقریبا دو هفته پیش پردازنده‌ی اقتصادی اتلون 3000G را معرفی کرد، اما ترجیح داده است این کار را در سکوت خبری انجام دهد و تا زمان عرضه‌ی رسمی آن به بازار، اطلاعاتی در این رابطه منتشر نکند. گفته می‌شود که امکان استفاده از این پردازنده در مادربردهای X570 وجود ندارد که البته مشکل بزرگی به‌شمار نمی‌آید. X570 بیشتر برای سیستم‌های رده‌بالایی که سخت‌افزار قدرتمند در آن‌ها به‌کار می‌رود کاربرد دارد؛ بنابراین مادربردهایی نظیر B350 ،B450 یا X470 برای Athlon 3000G انتخاب‌هایی بهتر و منطقی‌تر به‌شمار می‌آیند.

ای ام دی اتلون / AMD Athlon

پردازنده‌ی اقتصادی اتلون 3000G از ۲ هسته‌ی مجزا با فرکانس پرداشی ۳/۵ گیگاهرتز و ۴ ترد بهره می‌گیرد و در مجموع دارای ۴ مگابایت حافظه‌ی کش سطح سوم (L3 Cache) است. پردازنده‌ی مرکزی اتلون ۳۰۰۰ جی با اتکا به لیتوگرافی ۱۲ نانومتری گلوبال فاندریز ساخته شده است و از معماری ویژه‌ی AMD با نام ذن (Zen) بهره می‌گیرد. اتلون 3000G افزون بر موارد یادشده دارای پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع وگا ۳ (Vega 3) است. این پردازنده همچنین از حافظه‌ی رم DDR4-2933 پشتیبانی می‌کند، به یک خنک‌کننده مجهز شده است و از توان طراحی حرارتی (TDP) معادل ۳۵ وات بهره می‌گیرد.

نکته‌ی جالب درمورد پردازنده‌ی ۴۹ دلاری AMD Athlon 3000G این است که حتی امکان اورکلاک کردن آن وجود دارد. مشخصات یادشده برای پردازنده‌ای با این قیمت در نوع خود عالی هستند، اما جالب‌توجه‌ترین نکته درمورد 3000G بدون شک همین امکان اورکلاک است؛ موضوعی که باعث می‌شود دارندگان پردازنده‌ی جدید سری اتلون بتوانند عملکرد پردازشی آن را بهتر از حالت معمول کنند.

رسانه‌ی TechPowerUp می‌گوید که توانسته با اورکلاک تراشه‌ی جدید AMD فرکانس پردازشی آن را تا ۴ گیگاهرتز افزایش دهد؛ این میزان افزایش در فرکانس باعث می‌شود پردازنده‌ی اتلون 3000G عملکرد بسیار بهتری از خود نشان دهد. همچنین گفته می‌شود امکان بالابردن فرکانس پردازشی تا بیش از ۴ گیگاهرتز هم وجود دارد. TechPowerUp همچنین عملکرد اتلون ۳۰۰۰ جی را روی چند بنچمارک موردسنجش و بررسی قرار داده است. 3000G به‌نوعی جایگزین Athlon 200 GE محسوب می‌شود و نسبت به این پردازنده ۳۰۰ مگاهرتز فرکانس CPU بیشتر و ۱۰۰ مگاهرتز فرکانس GPU بیشتر دارد. Pentium G5400 با قیمتی بیشتر فرکانس ۳/۷ گیگاهرتزی دارد و از توان طراحی حرارتی ۵۸ وات بهره می‌گیرد.

مقایسه‌ی اتلون ۳۰۰۰ جی با برخی از پردازنده‌های دیگر بازار
نام پردازنده / پارامتر قیمت عرضه به بازار تعداد هسته / تعداد ترد فرکانس پردازشی پایه فرکانس پردازشی بوست میزان حافظه‌ی کش سطح سوم (L3 Cache) توان طراحی حرارتی (TDP) معماری لیتوگرافی سوکت
Athlon 3000G ۵۰ دلار ۲ / ۴ ۳/۵ گیگاهرتز نامشخص ۴ مگابایت ۳۵ وات ذن ۱۴ نانومتر AM4
Athlon 200GE ۵۵ دلار ۲ / ۴ ۳/۲ گیگاهرتز نامشخص ۴ مگابایت ۳۵ وات ذن ۱۴ نانومتر AM4
Athlon 240GE ۸۰ دلار ۲ / ۴ ۳/۵ گیگاهرتز نامشخص ۴ مگابایت ۳۵ وات ذن ۱۴ نانومتر AM4
Ryzen 3 1200 ۶۰ دلار ۴ / ۴ ۳/۱ گیگاهرتز ۳/۴ گیگاهرتز ۸ مگابایت ۶۵ وات ذن ۱۴ نانومتر AM4
Ryzen 3 2200G ۸۵ دلار ۴ / ۴ ۳/۵ گیگاهرتز ۳/۷ گیگاهرتز ۴ مگابایت ۶۵ وات ذن ۱۴ نانومتر AM4
Core i3-9100F ۸۵ دلار ۴ / ۴ ۳/۶ گیگاهرتز ۴/۲ گیگاهرتز ۶ مگابایت ۶۵ وات کافی لیک ۱۴ نانومتر LGA 1151
Pentium G5600 ۱۱۰ دلار ۲ / ۴ ۳/۹ گیگاهرتز نامشخص ۴ مگابایت ۵۴ وات کافی لیک ۱۴ نانومتر LGA 1151
Ryzen 3 1300X ۱۱۵ دلار ۴ / ۴ ۳/۴ گیگاهرتز ۳/۷ گیگاهرتز ۸ مگابایت ۶۵ وات ذن ۱۴ نانومتر AM4
Core i3-8300 ۱۸۵ دلار ۴ / ۴ ۳/۷ گیگاهرتز نامشخص ۸ مگابایت ۶۵ وات کافی لیک ۱۴ نانومتر LGA 1151
Ryzen 5 1400 ۱۰۵ دلار ۴ / ۸ ۳/۲ گیگاهرتز ۳/۴ گیگاهرتز ۸ مگابایت ۶۵ وات ذن ۱۴ نانومتر AM4
Ryzen 5 3400G ۱۴۰ دلار ۴ / ۸ ۳/۷ گیگاهرتز ۴/۲ گیگاهرتز ۴ مگابایت ۶۵ وات ذن پلاس ۱۲ نانومتر AM4
Ryzen 5 2400G ۱۵۰ دلار ۴ / ۸ ۳/۶ گیگاهرتز ۳/۹ گیگاهرتز ۴ مگابایت ۶۵ وات ذن ۱۴ نانومتر AM4
Core i3-8350K ۱۹۵ دلار ۴ / ۴ ۴/۰ گیگاهرتز نامشخص ۸ مگابایت ۹۱ وات کافی لیک ۱۴ نانومتر LGA 1151
Ryzen 5 1500X ۱۴۰ دلار ۴ / ۸ ۳/۵ گیگاهرتز ۳/۷ گیگاهرتز ۱۶ مگابایت ۶۵ وات ذن ۱۴ نانومتر AM4
Core i5-8400 ۲۰۰ دلار ۶ / ۶ ۲/۸ گیگاهرتز ۴/۰ گیگاهرتز ۹ مگابایت ۶۵ وات کافی لیک ۱۴ نانومتر LGA 1151
Core i5-9400F ۱۴۵ دلار ۶ / ۶ ۲/۹ گیگاهرتز ۴/۱ گیگاهرتز ۹ مگابایت ۶۵ وات کافی لیک ۱۴ نانومتر LGA 1151
Ryzen 5 1600 ۱۱۰ دلار ۶ / ۱۲ ۳/۲ گیگاهرتز ۳/۶ گیگاهرتز ۱۶ مگابایت ۶۵ وات ذن ۱۴ نانومتر AM4

مقایسه‌ی پردازنده‌ی اتلون 3000G با برخی دیگر از پردازنده‌های مرکزی بازار؛ هنگام مشاهده‌ی مشخصات بالا، قیمت ۴۹ دلار پردازنده‌ی اقتصادی جدید AMD را از یاد نبرید

براساس بررسی‌های TechPowerUp، پردازنده‌ی اقتصادی جدید AMD می‌تواند بازی بتلفیلد V را به‌شکلی قابل‌قبول روی وضوح 720p اجرا کند. ظاهرا اتلون 3000G توانسته است بازی موردبحث را در وضوح 720p با نرخ عالی ۵۴/۹ فریم‌بر‌ثانیه اجرا کند؛ نتایج به‌دست‌آمده در بنچمارک، همگی از عملکرد بسیار خوب این پردازنده‌ی ۴۹ دلاری حکایت دارند. ناگفته نماند، 720p وضوح بالایی نیست و همچنین هنگام گرفتن بنچمارک، تنظیمات گرافیکی بازی بتلیفلد V روی حالت مینیموم قرار گرفته بودند؛ اما در هر صورت این موضوع باعث نمی‌شود منکر عملکرد خوب اتلون 3000G شویم.

پردازنده‌ی اقتصادی جدید AMD در زمینه‌ی اجرای بازی بتلفیلد V عملکردی بهتر نسبت به رقیبش یعنی G5600 اینتل از خود نشان داده است؛ بر اساس آمار، پردازنده‌ی موردبحث اینتل بازی بتلفیلد V را با نرخ ۳۱/۲ فریم‌بر‌ثانیه در وضوح 720p اجرا کرده است. در اکثر آزمایش‌ها پردازنده‌ی اینتل عملکردی بهتر از خود نشان داده؛ اما فراموش نکنید که این پردازنده قیمت بالاتری نسبت‌به پردازنده‌ی AMD دارد.

AMD Athlon 3000G به‌طور کلی پردازنده‌ای خوب به‌شمار می‌آید که با وجود قیمت پایین می‌تواند عملکردی قابل‌قبول از خودش نشان دهد؛ این پردازنده مخصوص کسانی است که قصد ندارند برای بستن سیستم‌شان متحمل هزینه‌ی زیادی شوند و بیشتر به دنبال رایانه‌های اقتصادی با عملکرد قابل‌قبول به‌منظور انجام کارهایی نظیر وب‌گردی و تماشای فیلم و سریال هستند. حتی در بنچمارک‌ها مشخص شده است که AMD Athlon 3000G توانایی‌های اندکی نیز در حوزه‌ی گیمینگ دارد؛ با این‌حال اگر به‌دنبال پردازنده‌ای به‌منظور اجرای بازی‌ها هستید، بهتر است بیشتر هزینه کنید.

شما کاربران چفچفک چه دیدگاهی در این رابطه دارید؟

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.