// ۰۲ آذر ۹۸ ، ۰۸:۳۰

به گزارش سایت تفریحی چفچفک برگرفته از هنر زندگی :  اثرات رسانه بر تربیت فرزندان و نوجوانان از جانب خانواده ها امروزه تبدیل به یک نگرانی شدید شده است. بسیاری از والدین برای دور کردن فرزندانشان از رسانه های مجازی تلاش های ناموفقی داشته اند. با پیشرفت علم و نیاز به دسترسی به کسب اطلاعات کودکان نیز به این شبکه ها دسترسی پیدا می کنند. از طرفی به دلیل کامل نشدن رشد شناختی و توانایی های قضاوتی کودکان و نوجوانان، این گروه از مخاطبان بیشتر در معرض خطرات ناشی از اثرات منفی رسانه ها قرار دارند. اما والدین می توانند از روش هایی برای کنترل اثرات منفی رسانه ها استفاده کنند. مشاوره کودک به آن ها برای اتخاذ روش های مناسب کمک خواهد کرد. در این مقاله به بررسی اثرات مثبت و منفی و ارائه راهکارهایی برای کنترل آن ها پرداخته ایم.

رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی

رسانه ها شبکه های گسترده ای از وسایل ارتباط جمعی مثل تلویزیون، روزنامه، مجله، موبایل و ... را شامل می شود. رسانه ها انواع مختلفی مثل، رسانه های جمعی، رسانه های تصویری، رسانه های رادیویی، رسانه های چاپی، رسانه های دیجیتالی و ... دارد. مهمترین نوع رسانه در جامعه امروز ما، رسانه های اجتماعی است که از طریق شبکه ها و نرم افزارهای مجازی در دسترس جوامع و افراد قرار گرفته است. تاثیر رسانه های جمعی بر افراد در سنین مختلف، بسیار زیاد است، اما برای کودکان و نوجوانان با در نظر گرفتن حساسیت های این دوره، می تواند آسیب زا باشد.
 

 

اثرات مثبت رسانه بر تربیت فرزندان
اثرات مثبت رسانه بر تربیت فرزندان

کمک به رشد آگاهی:

امروزه نوجوانان با حجم زیاد اطلاعات توسط رسانه ها، می توانند آگاهی خود نسبت به اجتماع و جهان را افزایش دهند. کسب آگاهی های فرهنگی و سیاسی توسط نوجوانان برای داشتن نسلی از شهروندان مسئولیت پذیر در آینده حیاتی است. نوجوانان به وسیله ارتباط با اخبار، مجلات و شبکه های اجتماعی، متوجه می شوند که جهان چیزی بیشتر از آن است که در اطراف خود می بینند.

همچنینین بخوانید:

شارژر جاسوس فیلمبردار هم به بازار آمد

گلکسی اس ۸ مدل دزدان دریایی کارائیب به قیمت ۸۸۰ دلار

کمک به رشد مهارت های اجتماعی:

اکثر نوجوانان از نظر اجتماعی مهارت های کافی ندارند. رسانه می تواند به آنها شانس رشد مهارت های اجتماعی، گسترش دایره روابط اجتماعی و رشد دوستی های جدید را بدهد. رسانه ها، اعتماد و حمایت اجتماعی نوجوان را رشد می دهد و آنها را به حرکت موفق در مسیر جامعه مدرن راهنمایی می کند.

الهام بخشی:

تماشای فیلم های اکشن و رزمی، می تواند والدین را از جنبه خشن آن نگران کند، اما حتی چنین برنامه هایی در واقع با راهنمایی های درست، انگیزه ای برای رفتن در مسیر ورزش های رزمی یا فعالیت های پلیسی می تواند باشد. همانطور که بروس-لی نوجوانان زیادی را به سمت آموزش هنرهای رزمی کشاند. تاثیر گذاری صحبت ها و رفتارهای افراد مشهور یا مشاهیر مورد علاقه نوجوان از طریق رسانه است، صحبت هایی از قبیل مصرف نکردن مواد مخدر یا ترک سیگار توسط آنها، می تواند از سمت نوجوانان به راحتی پذیرفته شود.

کمک به مهارت های هماهنگی حرکتی:

برخی بازی های ویدئویی ممکن است، موجب تحلیل توانایی های حرکتی در نوجوانان بشود. اما بازی هایی هم هستند که به تقویت مهارت های حرکتی، هماهنگی عصب و عضله و بعضی از توانایی های ذهنی کمک کند.

کمک به رشد مهارت های خواندن و نوشتن:

وقتی یک سخنران یا الگوی نوجوان، خواندن کتابی را پیشنهاد می دهد، حتمال تمایل به خواندن آن کتاب توسط نوجوان بیشتر می شود. همچنین وبلاگ ها، سایت ها و شبکه های ارتباط مجازی می تواند در افزایش دایره لغات و مهارت های نوشتاری نوجوان تاثیر مثبت بگذارد.

 

اثرات منفی رسانه بر تربیت فرزندان
اثرات منفی رسانه بر تربیت فرزندان

تخریب تصویر بدنی:

امروزه جهان و رسانه ها پر از چهره های شفاف و اندام های زیباست. در حالی که بسیاری از این تصاویر با استفاده از نرم افزار های فتوشاپ و جراحی های زیبایی صورت گرفته است. بنابراین تقریبا رسیدن به استاندارد زیبایی که در رسانه ها نمایش داده می شود، غیر ممکن می گردد. این عوامل باعث تخریب قضاوت نوجوان از ویژگی های ظاهری خود می شود. بی اشتهایی عصبی و پر اشتهایی عصبی از این بحران به وجود می آید.

عادی سازی خشونت:

امروزه میزان خشونت در بازی های ویدئویی و فیلم ها بسیار زیاد شده و نوجوانان وقت زیادی را با آنها می گذرانند. خشونت به مرور زمان واقعی می شود و خیلی از نوجوانان توانایی تمایز بین فانتزی و واقعیت را ندارند. در نتیجه رفتارهای خشونت آمیز برای آنها معمولی به نظر می رسد که تبعات خاص خود را دارد.

رفتار جنسی پر خطر:

نوجوانان شدیدا در حال جستجو برای کشف هویت جنسی خود هستند. گرایش نوجوانان به هر چیزی که محتوای جنسی دارند امری طبیعی است. نمایش تعدد روابط جنسی در رسانه ها باعث گیج شدن نوجوانان می شود. رابطه جنسی بدون مسئولیت، پیامد این خط فکری ایست که در نوجوانان به وجود آمده و نتایج آن رفتار جنسی پر خطر و بارداری های ناخواسته، می شود.

تجاری سازی همه چیز:

اینکه پول شادی می آورد تفکری است که توسط رسانه ها در نوجوان ایجاد می شود. رسانه تلاش می کند تا افزایش درآمد را برای نوجوان هدف قرار دهد اما نوجوان به دنبال خوشحالی با به دست آوردن پول است.

چاقی:

یکی از علل چاقی مفرط نوجوانان گذراندن بیش از حد وقت خود بر پای بازی های کامپیوتری است. این درحالی است که بازی در فضاهای باز به ندرت یافت می شود. به علاوه همراهی این عادات با رژیم غذایی نامناسب باعث بروز یک چاقی شایع در این دوران می شود.

افت تحصیلی:

گرفتن نمرات پایین و افت تحصیلی یکی دیگر از اثرات منفی وقت گذرانی زیاد پای تلویزیون است. بر همین اساس، کودکان و نوجوانانی که نمره های بالاتری در مدرسه کسب می کنند، وقت کمتری را صرف رسانه ها کرده اند.

 

 چگونگی کنترل کردن اثرات رسانه بر تربیت فرزندان

قرار گرفتن در معرض رسانه بخشی از زندگی مدرن است اما شما می توانید به فرزندانتان آموزش دهید تا برای چیزهایی که ارزش دیدن دارد، وقت بگذارند. در اینجا چند راه برای کنترل نفوذ رسانه های اجتماعی در نوجوانان را ذکر می کنیم:

موسیقی، فیلم، برنامه های تلویزیونی و مشاهیری که نوجوان شما آنها را دوست دارند شناسایی کنید. تا بتوانید چیزهایی که بر روی او تاثیر می گذارد را تحت کنترل خود داشته باشید تا درصورت لزوم فرزندتان را از آنها منع کنید.

برای نوجوان آسان است تا هر چیزی را که می خواهد تماشا کند، پس باید سعی کنید بر چیزهایی که می بیند نظارت داشته باشید. برای بعضی از آنها محدودیت هایی تعیین کنید. درباره قوانین استفاده از آنها با فرزندانتان مذاکره کنید.

یکی از بهترین راه های دور کردن نوجوان از اثرات منفی رسانه ها، صحبت درباره چیزهایی است که او به دنبال آن هاست. به عنوان مثال اگر فرزند شما، به جنس مخالف علاقه دارد، شما می توانید با او درباره روابط دوستی با جنس مخالف، انتخاب ها در زندگی، اعتماد به نفس و مسائل جنسی صحبت کنید. اگر نوجوان از جانب والدین اطلاعات کافی درباره چالش های ذهنی خود داشته باشد، به دنبال جمع آوری اطلاعات از رسانه ها نخواهد بود.

والدین باید استفاده از بعضی برنامه ها، فیلم ها یا بازی ها را ممنوع کنند و به نوجوان درباره علت این کار توضیح دهند.

به نوجوان اجازه دهید تا دیدن بعضی برنامه ها را خودش انتخاب کند، شما او را با سوالات خود تفسیر کنید. به عنوان مثال درباره یک فیلم یا بازی از او بپرسید که: نظرت درباره آن چیست؟ از آن چه می خواهی؟ احساست درباره آن چیست؟

 

آیا می توان اثر رسانه ها را به طور کامل حذف کرد؟

امروزه رسانه ها بسیار قدرتمند و در دسترس هستند اما نباید فراموش کنیم که آنها هم مثل دیگر ابزارها، صرفا یک ابزار است که به خودی خود آسیب زا نیست و نحوه استفاده ما از آنهاست که تعیین می کند چه اثری بر زندگی ما داشته باشند. بنابراین بجای آنکه صورت مسئله را پاک کنیم، بهتر است به دنبال راه حل اساسی برای این موضوع باشید. مشاوران خانواده تاکید بر نحوه رفتار صحیح با نوجوان و اتخاذ یک سبک فرزندپروری موثر دارند.

لطفا نظر خودتون رو راجب این مطلب با ما در میان بگذارید

منبع : هنر و زندگی

تنها امکان ارسال نظر خصوصی وجود دارد
تجدید کد امنیتی
نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.